• 2014/15

Biblická noc je školským podujatím GAM, ktoré voľne nadväzuje na celoslovenský biblický projekt Noc čítania Biblie, ktorá sa už niekoľko rokov koná počas adventu.

V roku zasväteného života sme sa rozhodli pozvať študentov, aj ex-študentov nášho gymnázia stráviť noc v škole, počas ktorej sme sa v troch blokoch zamerali na časti Svätého Písma, ktoré hovoria o téme povolania k manželstvu, zasvätenému životu a kňazstvu. Súčasťou programu bola aj Modlitba chvál, ktorú pripravili mladí zo spoločenstva Katedrálnici.

Františkán P. José pripravil úvodnú prednášku na tému "Povolanie ako neustála výzva"  a okrem čítania Biblie zazneli aj konkrétne svedectvá mladých manželov Žuborovcov zo Senca, uršulínskej sestry Atanázie a pátra Mira Hrušku od pavlínov. Vrcholom noci bola polnočná sv.omša, ktorú celebroval P.José, nasledovala nočná hra a nočné bdenie pri eucharistickej adorácii.
          Vyše tridsať mladých ľudí spolu so sr. Atanáziou, sr.Veronikou, pátrom Josém  a  ich hosťami, prežili z piatka na sobotu (17.-18.apríla 2015) požehnaný čas vzájomného spoločenstva, ale hlavne spoločenstva s Božím Slovom, v ktorom spolu hľadali odpovede na otázku povolania. Ďakujeme vedeniu školy za podporu tohto podujatia, ale hlavne všetkým, ktorí sa podieľali na jeho príprave - sestrám a mladým zo spoločenstva GAM@.

klikni: fotoalbum

Streda 18. marca 2015 sa na Gymnáziu A. Merici niesla nielen v duchu maturít našich štvrtákov a oktávanov, ale sa uskutočnila aj časť pôstnych duchovných obnov, ktoré na rôznych miestach absolvovalo 5 tried. Kvarta navštívila pútnické miesto Šaštín, kde absolvovala duchovný program s don Luigim SBD. Kvinta prežila svoju duchovnú obnovu v kláštore benediktínok v Horných Orešanoch a tercia u saleziánov na Kopánke. Žiaci z prímy a sekundy prežili pekný, skoro jarný deň na Kalvárii v Nitre u misionárov - verbistov. Pôstnu obnovu v Nitre spolu pripravili páter José OFM a sestra Atanázia OSU.

Fotografie z duchovnej obnovy Primy a Sekundy nájdete vo fotoalbume.

Rozpis pôstnych duchovných obnov: postna_duchovna_obnova_2015.pdf

Pri príležitosti 475. výročia narodenia sv.Angely Merici, patrónky našej školy, sa uskutoční dňa 27.1.2015 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave slávnostná sv. omša pre žiakov a zamestnancov školy.

Duchovná obnova  a teambuilding spoločenstva pre triedu I.B je za nami. Terchová, konkrétne Dom sv. Jozefa, patriaci reholi verbistov, sa stal iba náš, aby sme tu prežili necelé 4 dni spoločenstva a hľadania toho, čo nám chce Pán povedať. GAM má šťastie na skvelých mladých ľudí. Aj tento víkend je toho skvelým príkladom. Milá I.B, nech ste "soľou" pre naše gymnázium i tento svet! Ďakujem spoluanimátorom tohto víkendu: sr. Frederike, triednej profesorke Sabínke, Lenke a Marcelovi!

P.José, františkán

Svetové uršulínske dni mladých 2016

SUDM sa budú konať 20. - 25. júla 2016. Na stretnutie sú pozvaní mladí ľudia z celého sveta, ktorí sú v kontakte so sestrami uršulínkami alebo sú oslovení ich charizmou a chcú sa tiež zúčastniť SDM v Krakove (25. - 31. júl 2016). Viac si prečítate TU alebo si pozrite pútavé video.

Víkendová duchovná obnova triedy I.A

V dňoch 24.-26. októbra 2014 sa žiaci I.A zúčastnili víkendovej duchovnej obnovy v Modre-Harmónii. Program začal sv. omšou v Trnave a pokračoval v Modre-Harmónii. Spoločné aktivity boli zamerané na spoznávanie kolektívu, ale aj  samých seba. Prvý deň bol zakončený modlitbou Lectio divina. V sobotu doobeda mal prednášku páter José na tému hľadania vlastnej identity - Kto som? Po nej mohli žiaci pristúpiť k sviatosti zmierenia. Počas sv. omše mohol každý povedať vlastnú prosbu a úmysel. Po poobedňajšom oddychu a spoločnej prechádzke nasledovala modlitba Lectio divina.  Večerný program bol ukončený filmom 12 podmienok k dedičstvu, z ktorého si študenti vybrali  jeden dar, na ktorom chcú popracovať. Nedeľa bola ukončená sv. omšou. Organizátori víkednovky veria, že duchovná obnova prinesie všetkým veľa pokoja a radosti do ďalších dní.

Tretia októbrová nedeľa (19.10.2014) je v Cirkvi venovaná misiám, misionárom, no dá sa povedať, že aj prebúdzaniu misijného povolania nás kresťanov. Misia znamená  priniesť a ponúknuť Ježišovo evanjelium tým, ktorí ho nepoznajú, je základným povolaním kresťana. Často je spojená s charitou a pomocou najbiednejším ľudom na periférii sveta. Človek – kresťan je pozvaný odpovedať na toto misijné povolanie. Niektorí misiám zasvätia celý život (laici, no zvlášť kňazi a rehoľníci), iní sa tejto službe rozhodnú venovať len  určitú životnú etapu.

Niekoľko takýchto ľudí – misionárov, či mladých misijných dobrovoľníkov, sme počas tohtoročného misijného týždňa pozvali aj na naše gymnázium. Ukrajina, Južný Sudán, Haiti, Keňa, Juhoafrická republika, či slovenský Luník IX  sú miesta, kde naši pozvaní misionári ohlasovali a ohlasujú dobro evanjelia, kde žili a žijú (často v náročných podmienkach) blízko ľudí, ktorí sa stali ich blížnymi, priateľmi, bratmi a sestrami.

Sedem hostí: „domáca“ sr. Jana, františkáni br.Masseo a br.Eliáš, misijný dobrovoľníci saleziánskeho projektu Savio - Zuzka, Tomáš a Anička, nám od pondelka do piatka sprostredkovali deväť misijných projektov a svoju osobnú misijnú skúsenosť.

Prezentácii sa postupne zúčastnili všetky triedy gymnázia a niektorí pedagógovia. Osobitnú pozornosť pozvaným misionárom venovala aj pani riaditeľka Mgr. Jana Kuracinová, ako aj pedagógovia vyučujúci náboženstvo.

Počas týždňa sa žiaci (predovšetkým z nižších ročníkov) zapojili aj do tradičnej sprievodnej akcie misijného týždňa – „Misijný koláč“.  Výťažok poputuje na podporu vybratého misijného projektu. O vyzbieranej sume a konkrétnom podporenom projekte vás následne budeme informovať.