• Slov. jazyk a literatúra

povinný

3 + 0

3 + 1

Predmet slovenský jazyk a literatúra tvoria dve tesne zviazané a obsahovo sa prelínajúce zložky, a to jazyková a literárna. Cieľom oboch zložiek je viesť žiakov k uvedomeniu si jazykovej a kultúrnej pestrosti nielen v rámci Európy a sveta, ale aj v rámci jednotlivých sociálnych prostredí. Cez pochopenie významu jazyka pre národnú kultúru by mali žiaci dospieť k chápaniu odlišností, tolerancii a orientácii v multikultúrnom prostredí. Základom literárnej zložky je postupné rozvíjanie čitateľských kompetencií od analytického čítania až po schopnosť pracovať s významom literárneho textu na vyššej individuálnej úrovni spracovania (syntetické a hodnotiace čítanie).

V štvrtom ročníku je počet vyučovacích hodín predmetu slovenský jazyk a literatúra navýšený o 1 hodinu týždenne (30 hodín počas školského roka). Tieto hodiny sú využité na rozšírenie získavania kompetencií v tematickom celku rečnícky štýl, kde žiaci prezentujú vlastné rečnícke prejavy. Rovnako v literárnej zložke je rozšírený počet hodín, ktoré sú venované práci s textom - analýza a interpretácia literárnych textov.

Vnútorné delenie predmetu slovenský jazyk a literatúra je v plnej kompetencii učiteľa a príslušnej predmetovej komisie, rovnako ako aj osnovanie učiva počas štúdia.

Profilové kompetencie

• efektívne komunikuje v materinskom, resp. vo vyučovacom jazyku a vo dvoch cudzích jazykoch
          • ovláda a využíva pri svojom vzdelávaní a tvorbe súčasné informačno-komunikačné technológie
          • vie vyhodnotiť a zaujať kritický postoj k informáciám, vrátane masmediálnych informácií
          • uvedomuje si svoje schopnosti, silné a slabé stránky a v súlade s nimi sa rozhoduje pre ďalšie/celoživotné vzdelávanie a svoju budúcu profesiu
          • zaujíma sa o svet a ľudí okolo seba, je pripravený aktívne chrániť ľudské a kultúrne hodnoty a životné prostredie na Zemi

UČEBNÉ OSNOVY PREDMETU SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA  pre 4 - ročné štúdium

_______________________________________________________________

8-ročné štúdium

povinný

5 + 0

4 + 0

5 + 0

3 + 0

3 + 1

Jazyková zložka pre 1. – 4. ročník

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako potenciálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka. Vo vyučovaní jazyka je v popredí analýza a interpretácia textov/prejavov a tvorba vlastných textov/prejavov, ktoré sú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii.

Literárna zložka pre 1. – 4. ročník

Cieľom vyučovania literárnej výchovy je sústavne rozvíjať čitateľské a interpretačné zručnosti žiakov.

Základným princípom osnovania obsahu je rozvoj čítania ako všestranného osvojovania umeleckého textu. Dôraz sa kladie na postupné rozvíjanie čitateľa od naivnej úrovne (charakteristickej hlavne pre 1. stupeň ZŠ) cez schopnosť analyzovať sémantiku umeleckého textu (analytické čítanie), porozumieť jej a prenikať do znakovej podstaty textu.

Tento princíp usporiadania obsahu smeruje k rozvíjaniu čitateľských kompetencií, resp. súboru vedomostí, zručností, hodnôt a postojov zameraných na príjem umeleckého textu, jeho analýzu a hodnotenie.

Základnou úlohou literárnej výchovy v 1. – 4. ročníku gymnázia s osemročným vzdelávacím programom je postupný prechod jednotlivými fázami čítania:

• čítanie so simultánnym porozumením;
          • analýza štruktúry textu a identifikácia jeho významu;
          • hodnotenie textu.

Jazyková zložka pre 5. – 8. ročník

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka a v tomto chápaní predstavuje základ celého učebného procesu. Vo vyučovaní jazyka je v popredí analýza a interpretácia textov/prejavov a tvorba vlastných textov/prejavov, ktoré sú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii a zodpovedajú vekovým a vzdelanostným možnostiam žiakov.

Literárna zložka pre 5. – 8. ročník

Cieľom literárnej výchovy je sústavne rozvíjať čitateľské a interpretačné zručnosti žiakov zamerané na špecifické poznávanie sveta, porozumenie medziľudských vzťahov a rozvíjanie estetického cítenia. Základným princípom osnovania obsahu je rozvoj čítania ako nástroja na všestranné osvojovanie umeleckého textu. Dôraz sa kladie na postupné rozvíjanie čitateľa od schopnosti analyzovať sémantiku umeleckého textu (analytické čítanie), porozumieť jej a prenikať do znakovej podstaty textu, až po schopnosť pracovať s jeho významom na vyššej individuálnej úrovni spracovania, t. j. syntetizovať ho, interpretovať a hodnotiť zo všetkých jeho stránok (syntetické, hodnotiace čítanie).

Základnou úlohou literárnej výchovy na gymnáziách je postupný prechod jednotlivými fázami čítania:

• čítanie s porozumením: analýza, syntéza a interpretácia,
          • metainterpretácia diela, individuálne hodnotenie literárnych diel.

V ôsmom ročníku je počet vyučovacích hodín predmetu slovenský jazyk a literatúra navýšený o 1 hodnu týždenne (30 hodín počas školského roka). Tieto hodiny sú využité na rozšírenie získavania kompetencií v tematickom celku rečnícky štýl, kde žiaci prezentujú vlastné rečnícke prejavy.  Rovnako v literárnej zložke je rozšírený počet hodín, ktoré sú venované práci s textom - analýza a interpretácia literárnych textov.

UČEBNÉ OSNOVY PREDMETU SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA  pre 8 - ročné štúdium

_______________________________________________________________