• 2019/20

        • V utorok 10.12.2019 sa konalo školské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. Olympiády sa zúčastnilo spolu 19 žiakov v 5 kategóriách. Výhercovia  budú reprezentovať naše gymnázium v Krajskom kole v marci. 

          V kategórii 1B (Tercia, Kvarta) sa na 1.mieste umiestnila LAURA MARKOVÁ z Tercie, ktorá dokázala prekvapujúco poraziť žiačky Kvarty. 

          V kategórii 1C (frankofónni žiaci Prima-Kvarta) zvíťazila ANIČKA MARIOTHOVÁ z Primy a MARTIN MARIOTH z Tercie. 

          Vo vyššej kategórii 2A (prvý, druhý ročník, Kvinta a Sexta) zvíťazila IVANKA RADOSOVÁ zo Sexty.

          Kategória 2B (tretí a štvrtý ročník a  Septima a Oktáva) priniesla aj trochu napätia. Na 1.mieste skončila SIMONETKA ŠIMKOVÁ zo 4.B tesne pred Matúšom Dubovským z 3.A. Matúš zaostával o 0,25 boda.

          Kategória 2C (frankofónni žiaci 3.a 4.ročník a Septima a Oktáva) má dvoch postupujúcich: JANKU VELEVU zo 4.B a GABRIELA FRAŇA zo Sexty. Tu sa zopakoval situácia z kategórie 2B - obaja súťažiaci mali minimálny rozdiel - 0,25 boda.

          Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť, boli ste skvelí, pri dialógoch bola veselá uvoľnená atmosféra UN GRAND MERCI A VOUS TOUS  ❤ 👏 👍a postupujúcim želáme BONNE CHANCE!☀

           

          Na prelome septembra a októbra 41 študentov a 3 vyučujúce Gymnázia Angely Merici navštívili mestá Paríž a Londýn.

          Deň prvý

          Prvý deň sme strávili cestovaním v autobuse, ktoré niektorí strávili spánkom, iní sledovaním filmov (filmoví nadšenci zo SeptimyA)  a študenti 3.A si krátili čas občasnými hudobnými číslami. Ešte trošku pocvičiť a je vás tu škoda:))) Merci:)

          Deň druhý

          V Paríži, kde sme strávili jeden deň, sme začali prehliadku veľmi skoro ráno (ešte bolo šero – il a fait encore nuit) pri Pantheóne, kde sú pochované veľké osobnosti Francúzska ako Voltaire, E. Zola, J. J. Rousseau,... Priečelie tohto chrámu zdobí nápis: "Veľkým mužom vďačná vlasť Aux grands hommes, la patrie reconnaissante!". Exkurzia teda začala aj myšlienkou, že nie všetko je samozrejmosť a za mnohé a mnohým máme v živote ďakovať. Počas rozchodu sme sa poprechádzali Luxemburskými záhradami a ochutnali "croissant" a iné sladkosti "pâtisseries" v miestnej pekárni - "boulangerie" - Pomme de pin. (popri maškrtení a popíjaní kávy niektoré študentky 3.B aj nabili telefón:)) alebo to bolo naopak? Od slávnej Université Sorbonne sme prešli nábrežím Ostrova mesta – l´'Ile de la Cité, ktoré leží na Seine - okolo Chrámu Matky Božej - Notre Dame, ku ktorému sa nedalo veľmi priblížiť z dôvodu nedávneho požiaru. Pohľad na zničenú katedrálu, starú 800 rokov, bol smutný. Dvesto rokov stavebných prác sa teraz sčasti schovávalo pod konštrukciou lešenia. "C' est la vie !?"

          Od múzea Louvre, s pyramídou, ktorá slúži ako vstup, sme pokračovali Tuilerejskými záhradami na námestie Svornosti - Place de la Concorde, na ktorom sa nachádza obelisk Luxor starý 3300 rokov, privezený z Egypta. Na začiatku najväčšieho bulváru Paríža dlhého 2 km sme videli veľké množstvo fotografov, modeliek a veľa "zaujímavo" oblečených ľudí pravdepodobne po nejakej "présentation de mode" - aj v tomto prípade nám Paríž nezabudol pripomenúť, že je hlavným mestom módy. Cez časť Elyzejskych polí - Champs Elysées sme prešli k prístavu "Bateaux-mouches" a nasadli na výletnú loď. Plavba loďou po Seine trvala vyše hodinu a na konci sa na nás výletnikov usmialo krásne jesenné slniečko – „soleil“, hoci predpoveď počasia na ten deň neveštila nič dobrého. Po plavbe nasledoval výstup na Eiffelovu vežu - Tour Eiffel, peši na druhé poschodie a výťahom na tretie. Výhľad zo "starej Dámy" bol nádherný "magnifique" a v Paríži sme mali aj veľa šťastia - "beaucoup de chance", pretože hneď ako sme nasadli do autobusu smerom na Calais začalo husto pršať. Ešte pohľad na Víťazný oblúk Arc de Triomphe na Hviezdnom námestí a "Au revoir, Mademoiselle Paris!"

          Deň tretí

          Na ďalší deň sme sa po noci strávenej v Calais prepravili Eurotunelom (francúzskym výdobytkom) pod La Manchom do Veľkej Británie. Vo vlaku sa pre nás posunul čas o jednu hodinu späť a hneď prvou zastávkou bolo malebné mestečko Canterbury, v ktorom sme navštívili jeho katedrálu a spomenuli si na zavraždeného biskupa T. Becketa. Je to canterburský arcibiskup, ktorý korunuje anglických kráľov a kráľovné až do dnešných čias. Mestečko žilo svojim rytmom a bolo príjemné pozorovať zvuky a vône v jeho uliciach. Neďaleko uličky, ktorou kedysi prichádzali pútnici do katedrály sa šírila vôňa pečených orieškov za rozliehajúcich sa tónov gitary pouličného hudobníka. Life is a song - sing it!- To mesto bude pre nás spojené aj so smutnou správou o smrti aj "nášho" Majstra Karla Gotta - RIP! Počas rozchodu niektorí absolvovali nákupy v Primark-u alebo v predajni Lush a očarení, spokojní a nahodení sme opúšťali Canterbury a pokračovali do Londýna. Tam sme začali prehliadku v parku Greenwich, odkiaľ sa nám naskytol prekrásny výhľad na mesto pulzujúce svojím historicko-moderným rytmom. Loďou sme sa po Temži dostali k Londýnskej veži - Tower of London - k palácu a pevnosti Jeho veličenstva a mohli tak obdivovať kráľovské klenoty, havrany a aj veveričku, domčeky Beefeatrov - strážcov, tiež Bloody Tower (tá sa vraj, podľa niektorých účastníčiek exkurzie z 3.B, nedá porovnať s mučiarňou na Spišskom hrade). White Tower slúžila ako pevnosť, zbrojnica, pokladnica, mincovňa, palác, miesto popráv, observatórium, útočište a väzenie. V Toweri sme uväznení neboli a počasie nám tiež prialo, a tak plní dojmov sme ho slobodne opustili, prešli cez neodmysliteľný Tower Bridge a prepravili sme sa do časti Londýna - Croydon - Purley a čakali na "svoje rodiny". Treba povedať, že je to celkom adrenalínový zážitok - byť ubytovaný v rodine, ale kto vyjde zo svojej komfortnej zóny, bude bohatší prinajmenšom o nevšednú skúsenosť - tak to bolo aj v tomto prípade. Kultúrny šok v každom slova zmysle (malý či veľký) a musím dodať, že "don't collect things, but experiences" je tu na mieste:) Rodiny boli rôznorodé, očakávania a realita niekedy tiež a ráno v autobuse bolo zaujímavé počúvať rozhovory o zážitkoch. Pre mňa, francúzštinárku, to bola úžasná skúsenosť a aj uvedomenie si aké je dôležité udržiavať aktívne jazyk a nenechať ho 14 rokov zapadnúť prachom. Život praje pripraveným a aj "the best is yet to come", tak šup šup, choď sa učiť angličtinu a hlavu hore, lebo "staré spôsoby neotvoria nové dvere!"

          Deň štvrtý

          Ďalší deň sme začali prehliadkou nádherného Hampton Court Palace, obdivovali sme dômyselné expozície, prekrásne záhrady a stretli sme aj kráľa Henricha VIII. oblečeného v dobovom kostýme, ktorý si obzeral svoje panstvo a pekne slušne nás pozdravil ako prvý - to je ten anglický gentlemann:) Popoludní sme sa rozdelili na dve skupiny: jedna skupina navštívila Madame Tussauds Museum a tá druhá mala možnosť vidieť 3 múzeá: Natural History Museum, Science Museum a Victoria and Albert Museum. Expozície boli naozaj bohaté a veľmi zaujímavé, len toho času akosi málo. Treba povedať, že niektorí stihli ešte aj skočiť do neďalekých obchodov, kaviarničiek a reštaurácií a dať si niečo pod zub, niečo anglické v "Pret à Manager" alebo "Fait Maison de Thé" neďaleko Francúzskeho veľvyslanectva a Francúzskeho inštitútu:) Výskyt frankofónie v tejto štvrti Londýna bol husto zastúpený. Tie dve kultúry si niekedy asi aj koketujú:))) Aj tak sa nám to podarilo - stihli sme to "pod zub, hoci nie "anglické", ale také kozmopolitné – indicko-čínske, no vynikajúce jedlo dňa:))). Keď sme prišli "domov", sľúbené "fish and chips" u našej anglickej hostiteľky sa nepodávalo - v obchode vraj nezostala jedna jediná ryba (don't eat the French fish - It's a poison! -  fr. poison = jed/fr. poisson = ryba, poznámka autora), ale jej obľúbené jedlo - sausages with potatoes, carrots and peas bolo "very delicious". Mnohým z nás bolo trošku zimomravo v domácnostiach aj napriek ich "anglickej srdečnosti", ale aj to patrí k miestnemu folklóru.

          Posledná noc v Londýne a ráno?

          Deň piaty

          Tak konečne - mrholí. It's raining. Naozajské anglické počasie!Hoci len na chvíľu:) Posledný deň v hlavnom meste na nás čakal ešte celkom nabitý "historický" program: jazda metrom, sídlo parlamentu-Westminsterský palác a Big Ben, ktorý na nás nesmelo vykúkal spod lešenia, korunovačná katedrála- Westminster Abbey v úžasnom gotickom šate, nakuknutie na Downing Street cez kovovú vstupnú bránu (Boris Johnson, where are you ?), Trafalgar Square so stĺpom pripomínajúcim Nelsonovo víťazstvo nad napoleónovými vojskami, China Town a výklady reštaurácií so špecialitami, Picadilly Circus, pohľad na najväčšiu kráľovskú pracovňu na svete - Buckinghamský Palác - sídlo britskej kráľovnej Alžbety II. a akurát striedajúce sa stráže, jazda Double-decker bus-om, niečo z iného súdka - moderné London Eye a "gorgeous" výhľad na mesto, znova jazda metrom - asi nejaké "déjà vu", no a po takej "guided tour" vytúžený autobus, cesta tunelom na "druhý breh" a svetlo na druhom konci ......., nie, nie, ale

          Deň šiesty a posledný

          Nekonečná 23 hodinová cesta domov:)

          A na záver: Je dobré občas vycestovať von, aby sme si náhodou nemysleli, že sme pupok sveta a nebodaj vystačili, pre mňa, s našou naozaj ľúbozvučnou slovenčinou. Je dobré vidieť nové horizonty a možno potom viac oceniť, porovnať a vážiť si to, čo lepšie máme my, či naopak "oni". A asi to najdôležitejšie : vrátili sme sa všetci " živí a zdraví "a niektorí aj vďační za exkurziu. Bons souvenirs à tous! M. Vranikovičová

          Video od Ondreja Filípka z 3.A

            https://youtu.be/BnAYbX9WGNc  

           

    • Kontakty

      • Gymnázium Angely Merici
      • Hviezdoslavova 10 917 01 Trnava Slovakia
      • 00588032
      • 2021190787
      • škol. jedáleň: SK22 0200 0001 3100 3584 8212 škol. internát: SK34 0200 0000 0029 2244 0458 účet ZRPŠ: SK83 0200 0000 0031 7798 0159 Poteší nás, ak prispejete akoukoľvek čiastkou na náš sponzorský účet. Ak neuvediete konkrétny účel, vaše financie použijeme pre študentov na skvalitnenie výchovno-vyučovacieho procesu. sponzorský účet: SK57 0200 0000 3500 3584 8212 Pre platby zo zahraničia: Majiteľ účtu: Gymnázium Angely Merici Trnava, adresa: Hviezdoslavova 10, 917 01 Trnava číslo účtu: SK5702000000350035848212 BIC: SUBASKBX, SK - Slovensko
      • vrátnica - 033/5511 014 internát - 0904 006 464
      • Mgr. Jana Kuracinová, 0911 134 448, 033/5514 605 kuracinova@gamtt.sk
      • Ing. Veronika Novotná, 0911 134 448, 033/5514 605, sekretariat@gamtt.sk
      • Mgr. Marta Vozárová, 033/5511 014, kl.14, vozarova@gamtt.sk Mgr. Katarína Tomašovičová, 033/5511 014, kl.14, tomasovicova@gamtt.sk
      • Ing. Katarína Chovancová, 0911 773 448, chovancova@gamtt.sk
      • Tatiana Szeligová, 033/5511 014, kl. 27, szeligova@gamtt.sk
      • Zuzana Rayová, 0911 975 858, rayova@gamtt.sk
      • Mgr. Alena Ištvancová, istvancova@gamtt.sk, Mgr. Peter Nádaský, nadasky@gamtt.sk
    • Prihlásenie

      • zatiaľ žiadne údaje
        •