Enviro stránky
december 2024
Dňa 2.12.2024 sa žiaci tried príma, sekunda, tercia a kvarta zúčastnili environmentálnej prednášky spojenej s besedou. Naši environmentálni priatelia prezentovali najbohatšie ekosystémy planéty Zem. Konkrétne sme sa dozvedeli o Indonézskych pralesoch a oceáne.
Poukázali na dôležitosť dažďových pralesov: dažďové pralesy sú pľúca Zeme, žije v nich polovica živočíchov sveta. Dažďové pralesy stabilizujú svetovú klímu a ovplyvňujú oblačnosť. Zopakovali sme si význam hmyzu pre našu Zem a fakt, že zvieratá sú živé bytosti, ktoré prežívajú pocity. Videli sme filmové ukážky nafilmované priamo v pralese cez fotopasce, pytliakov a zvieratá priamo v ich prirodzenom prostredí. Indonézsky prales sa ničí kvôli palme olejnej. Prales je vypálený a na vzniknutý popol je nasadená palma olejná. Palma olejná sa pridáva do mnohých sladkostí a potravín. Takže ak nebudeme kupovať potraviny, ktoré obsahujú palmu olejnú, aj my môžeme znížiť a čiastočne zamedziť jej nadmerné vysádzanie.
Na záchranu dažďových pralesov prispel každý žiak účastný tejto zaujímavej prednášky, lebo výťažok z nej je určený na priamu ochranu dažďových pralesov a oceánov, na výplatu tigrej hliadke, ktorá odhaľuje pasce pytliakov, na dokúpenie fotopascí.
Zaujímavá bola aj cesta plastovej fľaše, ktorá bola zahodená na zem a videli sme jej cestu, ktorou sa dostala až do oceána. Toto krátke video poukazovalo na fakt, že žijeme v dobe plastovej a hoci sú plasty na našej planéte len niekoľko desiatok rokov, nachádzajú sa doslova všade.
Celý vzdelávací materiál, ktorý sme videli, bol vytvorený na základe vlastných skúseností lektorov, z ich pobytu v divočine. Fotopasce aj pasce pytliakov sme videli priamo na prednáške.
Na našej Zemi máme len posledné 2% pralesov, v ktorých žije 50% svetovej biodiverzity (rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov). Preto je veľmi dôležité našu prírodu ochraňovať.
Na záver sme dostali pár tipov ako môže prispieť k ochrane prírody každý z nás každý deň:
- ak ideme na hríby, môžeme popri zbieraní hríbov vyzbierať aj odpad v lese
- pri chytaní rýb – vždy odstráňme nilon, staré siete
- recyklujme odpad
- používajme plátenné tašky pri nákupe
- banány nemusia byť v igelitovom vrecúšku, už svoj obal majú
- používať svoje sklené alebo aj plastové fľašky /nie jednorázové plastové fľaše, ktoré sú aj pri opakovanom používaní zdravotne nevhodné - uvoľňujú sa mikroplasty/
- nepoužívať plastové slamky
- využívať bezobalové nakupovanie
- používať dózy na potraviny /nie mikroténové vrecúška každý deň nové/...
Na prednáške sme videli realitu v Indonézii, kde sú pláže plné plastov, preto sa snažme aj my každý deň, aby sme neprodukovali ďalší plast. Lebo ,,najlepší plast je ten, ktorý neexistuje.”
Snažme sa riadiť heslom: ,, Buďte tou zmenou, ktorú chcete vo svete vidieť.”
Lektorom z organizácie NEZP /najbohatšie ekosystémy planéty Zem/ ďakujeme a tešíme sa na naše ďalšie stretnutie a spoluprácu.
............................................................................................................................................
november 2024
Naša škola sa zapojila do Európskeho týždňa znižovania odpadov. Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR ) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní tvorby odpadu. Tento rok prebiehal od 16. – 24. 11. a jeho hlavnou témou je plytvanie potravinami.
So žiakmi z triedy sekunda sme diskutovali o možnostiach, ako predchádzať vzniku potravinového odpadu. Cez prezentácie k danej téme a následnú diskusiu sme poukázali na fakt, že najviac sa v Európskej únii plytvá potravinami v domácnostiach. Po úvodných informáciách a spoločnej diskusii boli žiaci rozdelení do skupín a každá skupina žiakov spracovala určitú časť danej témy. Riešili nákup potravín a jeho zásady, psychologický účinok zliav na zákazníka, správne uskladnenie potravín v domácnosti – v chladničke, v komore, správne triedenie odpadu, ktorý z potravín vznikol. Zaoberali sa aj biologicky rozložiteľným odpadom a tiež zistili, ktoré potraviny do chladničky nepatria.
Výsledkom je spoločne vytvorený plagát a množstvo praktických informácií. Verím, že aj týmto sme svojim malým ,,kúskom" prispeli k lepšej situácii na našej planéte.