• Prihláška na súťaž: Prihlaska_2019.docx

Propozície krajskej regionálnej súťaže „...A Slovo bolo u Boha“

Miesto: Gymnázium Angely Merici, Hviezdoslavova 10, 91701 Trnava

Dátum: 12.12.2019 (štvrtok)

Prezencia: Gymnázium Angely Merici od 8:30 do 9:00 hod. na základe prihlášok.

Prihlášky: Záväzne sa treba prihlásiť do 5.12. 2019 (štvrtok) mailom na adresu valaskova@gamtt.sk (alebo poštou na adresu školy a meno Mgr. Miriam Valášková).

Súťaž a kategórie: Súťaží sa v prednese kresťanskej poézie a prózy, t.j. v 2 základných kategóriách. Súťažiaci  sú zároveň rozdelení do 5 vekových kategórií:

1. kategória:  1. - 2. ročník ZŠ

2. kategória:  3. - 4. ročník ZŠ

3. kategória:  5.  -6. ročník ZŠ + 1. ročník osemročného gymnázia

4. kategória:  7. - 9. ročník ZŠ + 2. - 4. ročník osemročného gymnázia

5. kategória:  stredné školy + 5. - 8. ročník osemročného gymnázia

Škola môže prihlásiť do súťaže z každej kategórie poézie a prózy len 1 súťažiaceho  – víťaza školského kola.

Kritériom hodnotenia je umelecká úroveň prednesu a vhodnosť výberu ukážky. Prednes hodnotí najmenej 3-členná odborná porota.

Súťaž má postupový charakter. Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční dňa 21.3.2020 na Spojenej škole Svätej Rodiny, Gercenova 10, Bratislava.

Štartovné: Štartovné na účastníka je 3 eurá (poplatok je čiastočná úhrada za výdavky spojené so súťažou). Pre súťažiacich a pedagogický dozor bude zabezpečené občerstvenie, víťazom taktiež diplomy a malé vecné ceny.

Cestovné hradí vysielajúca organizácia.

Tešíme sa na Vašu účasť.                             Mgr. Jana Kuracinová, riaditeľka GAM v Trnave

Hodnotiace kritériá umeleckého prednesu

(Príloha Organizačného poriadku)

• Účastníci súťaže si môžu zvoliť text z kresťanskej poézie, či prózy v akomkoľvek žánri, v maximálnej dĺžke 4 minúty pre poéziu a 5 minút pre prózu, na 2. a 3. stupni maximálne 5 minút pre poéziu a 7 minút pre prózu.
          • Pri výraznom prekročení stanoveného časového limitu nemôže byť prednášajúci ocenený.
          • Texty je treba predniesť naspamäť.
          • Texty môžu byť ucelené, tiež úryvky, alebo montáže.
          • K prihláške je potrebné pripojiť počítačom prepísaný text (formát A4, okraje z každej strany 1,5 cm, písmo Times New Roman, veľkosť 14), v ktorého záhlaví budú uvedené nasledovné údaje: meno recitátora, kategória, meno autora, v prípade prekladu aj prekladateľa, názov ukážky. Neuvádza sa názov školy recitátora.
          • Výkony účastníkov hodnotí odborná porota.
          • Všetci účastníci majú povinnosť zúčastniť sa slávnostného odovzdávania cien.

DRAMATURGICKÁ  PRÍPRAVA  PREDLOHY

* vhodnosť výberu textu veku a typu recitátora

* myšlienková a umelecká náročnosť predlohy

* originalita a objavnosť predlohy

* správne pochopenie obsahu a zmyslu textu

* rozbor, členenie a úprava predlohy

* vystihnutie žánrových a štýlových osobitostí textu

* aktuálny výklad recitovaného textu

TVORIVOSŤ  A OSOBNOSTNÝ  PRÍSTUP  RECITÁTORA

* schopnosť vnútorného videnia a cítenia recitátora

* schopnosť vytvorenia vzťahu, názoru a postoja k textu

* hlasová a rečová technika recitátora

* originalita a kultivovanosť rečového prejavu a vystupovania

* tvorivá práca s recitátorskými výrazovými prostriedkami

* funkčnosť použitia slovných a mimoslovných prostriedkov

* výstavba, gradácia a pointovanie prednesu

* miera rozumovej a citovej účasti na prednese

PÔSOBIVOSŤ  PREDNESU  NA  POSLUCHÁČA

* kontakt a adresnosť s poslucháčom

* presvedčivosť interpretácie

* pôsobenie recitátora ako osobnosti a originálnosť jeho výkonu.

Propozície na stiahnutie: Propozicie_krajske_kolo_sutaze_A_slovo_bolo_u_Boha_2019.docx