• Ursuline Global Compact on Education (Uršulínska globálna výchovná aliancia)
     • Ursuline Global Compact on Education (Uršulínska globálna výchovná aliancia)

     • 15. októbra 2021 začalo celosvetové dobrodružstvo uršulínskych škôl. Boli sme pozvaní, aby sme spolu so všetkými uršulínskymi školami na svete odpovedali na výzvu sv. Otca Františka a pozreli sa na to, čo môžeme spoločne robiť, aby náš svet bol krajším a  lepším. Na túto výzvu sme s radosťou odpovedali. Našu školu reprezentovali za študentov: Ema Kondákorová z III.A a Žofia Chrvalová z Ok.A. Za pedagógov sr. Damiána Lužná, OSU.

      Začali sme spoločným celosvetovým online ceremoniálom, na ktorom bolo prítomných 50 uršulínskych škôl z celého sveta (Indonézia, USA, Barbados, Peru, Austrália, Japonsko, Veľká Británia, Thajsko, Taiwan, Južná Afrika, Francúzsko, Rakúsko, Chile, Brazília, Poľsko, Senegal, Venezuela, Guyana a Slovensko). Následne sme boli rozdelení do 12 skupín, pričom každú skupinu tvorilo 4 – 5 krajín. Facilitátorkou našej skupiny bola sr. Damiána a jej súčasťou bola Brescia House School z Južnej Afriky, SMK Santa Theresia Tourism High School z Indonézie, Largenté Bayonne z Francúzska a naše Gymnázium Angely Merici. Každý mesiac sme sa pravidelne stretávali, aby sme si vymieňali naše skúsenosti o tom, na akých projektoch pracujeme, s akými výzvami sa stretávame a na čom chceme ďalej pracovať. Väčšina našich tém sa týkala environmentálnych výziev (separovanie, šetrenie energiami...), sociálnych oblastí ako pomoc chudobným, odídencom z Ukrajiny či iné nápady, ako zlepšiť svet.

      Trikrát sme mali celosvetové stretnutie, na ktorom sme pracovali v skupinách, ale videli sme aj prácu iných skupín. Na týchto stretnutiach sa nám prihovorila aj generálna predstavená uršulínok Matka Sue Flood, pôvodom z Austrálie. Za generálnu radu bola za celý projekt zodpovedná sr. Agatha Linda Chandra z Indonézie a celkovo sa ho zúčastnilo viacero sestier, prevažne z Indonézie, USA, Karibiku, Austrálie...

      Túto spoločnú prácu sme ukončili 30. septembra záverečným ceremoniálom, na ktorý nám zaslal list sv. Otec František.

      O tejto iniciatíve si môžete prečítať aj tu: 

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2022-10/papez-list-mladym-z-ursulinskej-vychovnej-aliancie-zmenit-svet.html

       

    • Veľká dofácka rodina
     • Veľká dofácka rodina

     • 30.9.2022 sa rady dofákov na GAMe rozšírili o 27 bronzových a 9 strieborných úspešných absolventov. Prevzali si zaslúžené ocenenie v Zrkadlovej sále Divadla J. Palárika v Trnave. Všetkým srdečne blahoželáme a ich vedúcim ďakujeme za ich sprevádzanie k dosiahnutiu cieľov a k zvládnutiu expedícií.

    • 21 HRDINOV - vzdelávací program pre študentov
     • 21 HRDINOV - vzdelávací program pre študentov

     • 21 HRDINOV je vzdelávací program pre študentov stredných škôl, ktorého cieľom je mladých ľudí motivovať k aktivite, podnikavosti a angažovanosti. Počas 8 praktických workshopov získajú potrebné zručnosti pre štart vlastného projektu, startupu či jedinečnej služby. Výstupom programu je príprava a realizácia vlastných skupinových projektov zameraných na zlepšenie prostredia v škole alebo vo svojom okolí. 

      Kruz vedú lektori z občianskeho združenia Lifestarter, ktorí majú s prácou s mládežou viacročné skúsenosti a ku každej téme sa snažia pristupovať kreatívne a originálne. 

      Tematické zameranie workshopov:

      - Talenty & spolupráca

      - Príbehy mladých úspešných aktivistov a podnikateľov 

      - Brainstorming & Problem statement

      - Design thinking

      - Fundraising & Crowdfunding 

      - Akčná hodina

      - Marketing + prezentačné zručnosti 

      - Realizácia projektov

      21HRDINOV štartuje na GAMe vo štvrtok 6.10. o 14.45 a bude bývať v tomto čase počas ďalších 2 mesiacov. Celý kurz je bezplatný, je potrebné sa však vopred zaregistrovať prostredníctvom formulára: https://forms.gle/uuwHCLJLFYEVno1m8

      Viac informácií, ako aj fotografie z atmosféry kurzu je možné nájsť na webovej stránke:  https://lifestarter.sk/portfolio/21-hrdinov/

      Tešíme sa na všetkých! 

    • Zmena výšky stravného
     • Zmena výšky stravného

     • Na základe Rozhodnutia zriaďovateľa č.OSU/315/2022/M14 od 1.10.2022 sa zvyšuje výška príspevku na režijné náklady z 0,60 eur na 0,70 eur. Cena obeda (stravná jednotka+réžia) je pre študentov prímy až kvarty 2,00 eur a pre ostatných študentov 2,11 eur. Nastavenie mesačných paušálnych platieb netreba meniť.

    • Krúžok programovania
     • Krúžok programovania

     • Pozývame Vás na programovací krúžok, ktorý bude vyučovať náš študent Vladimír Štefunko. Na krúžku pôjdete od základov po objektové programovanie. Hecni sa a staň sa skutočným programátorom. Vidíme sa každý utorok o 13:45 v učebni P2. Príď sa zaregistrovať na prvej hodine, ktorá sa uskutoční 27.9. Ak to nestihneš nezúfaj a príď nabudúce.

    • Ako porozumieť a dohovoriť sa (nielen) v Európe
     • Ako porozumieť a dohovoriť sa (nielen) v Európe

     • Dňa 26.9.2022 sa konal na našom gymnáziu pestrý program pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Študenti sa zúčastnili zaujímavých workshopov. Učili sa európske tance, získavali vedomosti o európskych jedlách a mnohé z nich mohli aj ochutnať, "lámali" si jazyky na jazykolamoch, absolvovali kvíz Aký je to jazyk?, navštívili Escape Room, tvorili logo Európskeho dňa jazykov, vytvárali filmové titulky, zúčastnili sa besedy s Irene Guerra o tom, aké je to byť polyglotom a prečo cestovať po svete... 
      „Iniciatíva pripraviť celoškolskú akciu sa zrodila na predmetovej komisii cudzích jazykov. Som veľmi vďačná za to, s akým nadšením sa do príprav zapojili ostatní kolegovia ale i študenti vyšších ročníkov,“ povedala Sabína Blažová, učiteľka nemeckého a anglického jazyka a hlavná organizátorka projektu. „Dnešný deň jazykov je vzácna príležitosť byť bližšie k našim študentom. Spoločne sa tešiť z krásy tradičných tancov ako je talianska tarantella, objavovať chute typických pokrmov Španielska či Grécka, či preveriť si vedomosti o jednotlivých jazykoch. Veríme, že sa táto tradícia na GAM-e ujme." 

       

    • Súťaž „Tričko Európskeho dňa jazykov“
     • Súťaž „Tričko Európskeho dňa jazykov“

     • Pošlite nám váš dizajn/obrázok a dostaňte ho na oficiálne tričko EDJ 2023! 

      1. Pozor! Myslite na to, že dizajn by mal byť o jazykoch a nie o krajinách. Prosíme vás, nepoužívajte vlajky ani iné symboly štátov. 
      2. Môžete použiť maximálne tri farby.
      3. Ak máte dizajn vo viacerých kombináciách farieb, pošlite ich všetky a oni vyberú tie, ktoré sa nám páčia najviac. 
      4. Myslite na to, že potrebujeme dizajn, ktorý nie je moc zložitý a neobsahuje veľa malých detailov. Práve táto jednoduchosť umožní väčšiu kvalitu tlače. 
      5. Váš dizajn nemôže presiahnuť šičky trička a musí byť umiestnený vpredu. Myslite na to, že maximálny priestor na tlač vášho dizajnu je 30 cm x 30 cm. 
      6. Dizajn nemôže obsahovať logá ani iné materiály tretej strany. – čiže vaše vlastné nápady, váš dizajn
      7. Zaslaním vášho dizajnu súhlasíte s jeho využitím na našich stránkach, na tričkách a na iných promočných médiách (ako napr. Facebook a iné letáky) a to ZADARMO. Vaše meno bude s dizajnom samozrejme vždy zverejnené.  
      8. Konečný termín: 31. december 2022

      Výherca taktiež obdrží max. 10 tričiek pre svojich spolužiakov!

      Pre bližšie informácie a inšpiráciu navštívte stránku Európskeho dňa jazykov:

      https://edl.ecml.at/Activities/EDLT-ShirtContest/tabid/3147/Default.aspx

    • Rodičovské združenie
     • Rodičovské združenie

     • Prvé rodičovské združenie v tomto školskom roku sa uskutoční v stredu 21.9.2022 o 16. 30  hod. v kmeňových triedach. Tešíme sa na stretnutie s vami. 

    • Res publika
     • Res publika

     • Už druhý rok funguje na našej škole študentský klub s názvom Res publica. Viesť ho budú žiaci Ivana Chmurová a Jakub Čellár zo IV.B. Stretnutia klubu budú každé dva týždne po škole v deň, na ktorom sa spoločne dohodnete. Hlavnou náplňou stretnutí budú diskusie a posilňovanie argumentácie v diskusiách, ktoré budú vždy zamerané na určitú spoločenskú tému a spoločenské problémy, ktoré sú aj kontroverzné. Tému vám vedúci ohlásia ešte pred stretnutím, aby ste sa vedeli pripraviť. Budú prebiehať aj prednášky s rôznymi zaujímavými hosťami. Ak máte akékoľvek otázky obráťte sa spomínaných študentov zo IV.B. Tešia sa na vás Ivana a Jakub. P.S.: A nezabudnite sa prihlásiť do klubu cez Edupage - prihlasovanie na krúžky - do 20.9.

    • Zmena vo vyučovaní - 14.9.2022
     • Zmena vo vyučovaní - 14.9.2022

     • Z dôvodu konania cyklistických pretekov Okolo Slovenska 2022 a obmedzení v doprave v Trnave a okolí bude dňa 14.9.2022 (streda) skrátené vyučovanie. Vyučovacie hodiny budú 20 minútové a prestávky zostanú 10 minútové. Zvonenie bude nasledovné:

      1. hodina: 8.00-8.20 hod., 2. hodina: 8.30-8.50 hod., 3. hodina: 9.00-9.20 hod., 4. hodina: 9.30-9.50 hod., 5. hodina: 10.00-10.20 hod., 6. hodina: 10.30-10.50 hod., 7. hodina: 11.00-11.20 hod.

      Žiaci v tento deň nebudú mať zabezpečenú stravu. Vrátnica bude otvorená do 14.00 hod.

    • Európske finále The European Cybersecurity Challenge (ECSC2022)
     • Európske finále The European Cybersecurity Challenge (ECSC2022)

     • Na septembrovej európskej kybersúťaži The European Cybersecurity Challenge vo Viedni bude Slovenskú republiku reprezentovať tím študentov stredných a vysokých škôl. Súťažiaci boli vybraní spomedzi účastníkov troch kybersúťaží, ktoré minulý školský rok prebehli  na celoslovenskej úrovni Guardians, Kybersúťaž a CyberGame.  

      A jedným z členov tímu za Slovensko je aj absolvent minuloročnej oktávy Marek Geleta, ktorý naše gymnázium v školskom roku 2021/2022 reprezentoval v celoslovenskej súťaži Cybersecurity Bootcamp a získal druhé miesto. Ako uvádzajú odborníci z kyberbezpečnosti, víťazovia si zaslúžia našu podporu, pomoc pri ďalšom odbornom a osobnostnom rozvoji, lebo oni raz budú dôležitou súčasťou našej spoločnosti.Marekovi ďakujeme za krásnu reprezentáciu nášho gymnázia a v európskom finále súťaže držíme palce! Viac info https://www.kybersutaz.sk/

      https://cybercompetence.sk/nominacie-do-ecsc-2022/

    • Reprezentácia na medzinárodnej pôde
     • Reprezentácia na medzinárodnej pôde

     • Danka Trnková z III.B, ktorá získala medzinárodný postup zo súťaže Amavet bola s projektom na ESE MILSET EXPO SCIENCE EUROPE v rumunskej Succeave. Na tomto mieste sa stretli účastníci z celého sveta - z Mexika, Španielska, Južnej Kórey, Nepálu, Talianska, Turecka, Luxemburska a iných štátov. Ďakujeme Danke za reprezentáciu nie len  našej školy, ale aj celého Slovenska. 

    • Akadémia veľkých diel
     • Akadémia veľkých diel

     • V ponuke krúžkov nájdete ponuku projektu Akadémia veľkých diel, ktorý povedie externá lektorka Gabriela Jedličková.  Posledný termín prihlásenia na Akadémiu veľkých diel je 20.9.2022. Prihlásení žiaci budú oslovení cez Edupage, aby sa mohli zúčastniť otvorenej hodiny Akadémie veľkých diel, kde získajú ďalšie informácie a budú sa môcť definitívne rozhodnúť. 

    • Návrat do školy
     • Návrat do školy

     • 5.9.2022 začíname nový školský rok 2022/2023. Študentov privítajú o 8.00 hod. v kmeňových triedach ich triedni učitelia. Po krátkej triednickej hodine sa spoločne presunieme do  Kostola sv. Jakuba (františkánsky kostol) na sv. omšu, ktorá začne o 9.00 hod. Tešíme sa na vás!

    • Odhlasovanie zo stravy
     • Odhlasovanie zo stravy

     • Posledná možnosť na odhlásenie obedov na posledné 3 dni, t.j. 22., 23. a 24. júna, bude v utorok 21.6. do 10.00 hod. Po tomto termíne už nebude možné sa zo stravy odhlásiť. K tomuto rozhodnutiu pristupujem z dôvodu presného objednania potravín a zároveň vyčerpania skladových zásob pred letnými prázdninami. V pondelok 27.6. sa už v školskej jedálni obedy pre študentov nevaria. Ďakujem veľmi pekne za pochopenie.

      vedúca školskej jedálne

   • zatiaľ žiadne údaje
    •