• Prednosti školského stravovania

• Milí rodičia,

prioritou a poslaním zamestnancov v školskom stravovaní je starať sa o zdravie mladej populácie. Stravovanie už od útleho detstva ovplyvňuje naše zdravie. Každé dieťa si nesie stravovacie návyky z domáceho prostredia. Musí si postupne od škôlky až po strednú školu zvykať na nový stravovací režim, nové jedlá a chute.Práve deti v období puberty začínajú odmietať školské stravovanie a uprednostňujú FAST FOOD a bufety. V takýchto zariadeniach rýchleho občerstvenie zďaleka Vaše dieťa nedostane, tak energeticky vyváženú stravu ako v ŠJ a ďalším negatívom je neporovnateľne vyššia cena oproti školskému stravovaniu.

Je  na Vás rodičoch, či dieťa budete podporovať v nezdravom stravovaní, alebo mu odporučíte práve zdravé školské stravovanie, kde je strava pestrá s výživovou hodnotou, akú pre svoj vek deti potrebujú.

V našej školskej kuchyni pripravujeme jedlo z čerstvých potravín. Samozrejmosťou je, že uprednostňujeme nákup slovenských výrobkov, mäsa, či zeleniny.

Pri tvorení jedálnych lístkov sa riadime zásadami pre zostavovanie JL podľa vyhlášky MŠ VV a Š SR     č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania.

To znamená, že Vaše dieťa musí dostať počas týždňa na obed 2x plnú dávku mäsa ( t.j. žiaci do 15r. 80gr. a žiaci nad 15r. 90gr. v surovom stave ), 1x zníženú dávku mäsa s nadstavením, 1x múčne jedlo a 1x tzv. odľahčovací deň – bezmäsitý. Ako prílohu dostane na tanier minimálne 2x zemiaky, 1x ryžu, cestoviny, príp. múčnu prílohu, alebo prívarok. Šaláty zaraďujeme 2x / týždeň a prednosť dávame čerstvým zeleninovým pred sterilizovanými.  K múčnemu jedlu dieťa dostáva na pitie mlieko, mliečny ochutený nápoj a 1- 2x v týždni ovocie. Podľa výšky finančných prostriedkov má dieťa k obedu zaradený aj jogurt, príp. cereálnu tyčinku 1-2x/mesiac. Pri výrobe jedál striedame technologické postupy, najmä varenie, dusenie, zapekanie. Striedajú sa jedlá sýte a ľahko stráviteľné.

V prípade, že si získame Vašu dôveru a prihlásite Vaše dieťa na stravovanie v našej školskej jedálni,  kontrolujte prosím  Vás, či bolo na obede, či nevynechalo polievku, alebo šalát. V prípade, že Vaše dieťa  nezje kompletný obed, nemôže byť nasýtené. Ak skonzumuje kompletný obed, má zabezpečených 35 % z celkovej dennej odporúčanej dávky živín.

V tomto školskom roku sa zapája naša ŠJ do projektu Školský mliečny program, v ktorom každá zapojená škola získa finančnú pomoc z prostriedkov  EÚ a z prostriedkov ŠR SR  na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti MŠ a pre žiakov ZŠ a SŠ.

Každoročne sa zapájame do celoslovenského neziskového projektu spoločnosti Danone Školská mliečna liga.

Je nám ľúto, že sme donútení zvyšovať režijné náklady, kde vlastne rodič supluje štát.   Naďalej však varíme pre Vaše deti za nezmenenú stravnú jednotku 1,09 € pre žiakov do 15 r. ( triedy prima, sekunda, tercia, kvarta )  a za 1,19 €  pre žiakov nad 15 r. ( kvinta-oktáva, 1.-4.r. )

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte vedúcu ŠJ.

Rayová

t.č.: 033/5511014  0911/975 858