- Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
- Diamantová cena
- Dobrodružná expedícia - rozdelenie do tímov a termíny
- Dobrodružná expedícia - študijné materiály a úlohy
- Dobrodružná expedícia - tlačivá
- 1. ročník 2016/17
- 2. ročník 2017/18
- 3. ročník 2018/19
- 4.ročník 2019/20
- 5. ročník 2020/21
- 6. ročník 2021/22
- 7. ročník 2022/23
- 8.ročník 2023/24
4.ročník 2019/20
HRDINOVIA NAPRIEK KORONE
Vzhľadom na vzniknutú situáciu a karanténne opatrenia, budú tento rok absolventi DofE ukrátení o ceremóniu naživo, na ktorej sa odovzdávajú zaslúžené ocenenia a ktorá sa zvykne konať za účasti vzácnych hostí. Z tohto dôvodu dňa 13.10. 2020 navštívila našu školu posádka Národnej kancelárie DofE Slovensko - DofE na cestách, ktorá priniesla 13 bronzových a jedno strieborné ocenenie pre našich Dofákov - študentov, ktorí si plnili svoje ciele v oblasti talentu, športu a dobrovoľníctva. Ocenenia prišiel odovzdať riaditeľ Národnej kancelárie Marián Zachar a koordinátorka programu DofE pre Západné Slovensko Janka Kubíková. Ocenenia a diplomy sú bezpečne uložené a keď pominie spomínaná situácia, budú odovzdané absolventom DofE. Zatiaľ sa títo môžu tešiť na online ceremóniu, ktorú si budú môcť pozrieť 26.10.2020 o 17h a tiež my, a aj vy, ktorí ešte váhate nad prihlásením sa do programu.Veľká vďaka patrí vedúcim, ktoré viedli bronzových Dofákov minulý školský rok - pani profesorke M.Masarikovej a sestre Damiánke - Veronike Lužnej, tiež pani riaditeľke za spoločne absolvovanú expedíciu a vám, milí študenti, ešte raz vďaka za reprezentáciu a pekný čas na expedícii!Prikladám link z prevzatia ocenení:a tiež DofE komunite pošleme platformu, na ktorej môžete sledovať online ceremóniu 26.októbra. Pre ostatných, aby nepadol server, bude FB stránka DofE ceremóniu streamovať.Príjemné sledovanie!M.VranikovičováP.S. Program DofE Slovensko podporuje aj predseda nášho Trnavského samosprávneho kraja Mgr.Jozef Viskupič, ktorý prijal zástupcov NK DofE Slovensko.Kúsok inšpirácie ako zaujímavo a plnohodnotne využiť voľný čas:)
Naši Gamáci - Dofáci nezaháľali ani počas prázdnin a teraz sa nemôžu dočkať zaslúženého ocenenia!
V dňoch 7. a 8. júla 2020 sa uskutočnila Kvalifikačná expedícia na bronzovej úrovni pre dve dofácke skupiny. Prvá skupina s názvom "Turistický klub Matúša Kúdelu" mala svojich 6 členov: Matúš Kúdela, Terézia Bartošovičová, Ema Hečková, Juliána Krivosudská, Aneta Pecková a Peter Deket. Hlavný vedúci skupiny - Matúš sa tešil veľkej obľube.
Druhá dofácka skupina sa skladala zo siedmich členov - tí mali názov "Amoniakový guláš so zemiakmi" (zrejme narážka na Amonovu lúku, kde sa stanovalo) členovia: Eleonóra Dobšovičová, Rebeka Čapeľová, Ivan Bako, Oliver Svrček, Stanka Slobodová, Simonka Vančová a Natália Havierniková.
S radosťou môžeme povedať, že tento rok boli skupiny naozaj samostatné a veľmi iniciatívne. Príprava na expedíciu prebiehala v rámci štyroch online stretnutí.
Trasa, ktorú si Dofáci naplánovali bola krásna, náročná a plná komárov:Prvý deň začali v Smoleniciach. Cestou prechádzali prírodnou rezerváciou Čierna skala v Malých Karpatoch kde platí 5. stupeň ochrany.
Cieľom toho dňa bola Amonova lúka - turistická oblasť v Plaveckom Podhradí - kde sa nachádza prameň Nazdar - skvelé miesto na stanovanie!
Na druhý deň bola na programe Vápenná - Roštún - tretí najvyšší vrch Malých Karpát nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie - na vrchole ktorej sa nachádza 5 m vysoká železobetónová rozhľadňa postavená v roku 2003 a na nej napísaný citát "Kamkoľvek ideš, čokoľvek hľadáš, na konci hľadáš sám seba."
Expedícia technicky skončila v Sološnici, avšak dúfame, že vás, Dofáci, nabudila k tomu, aby ste sa viac snažili pracovať ako tím a stavali na vzájomnej potrebe využiť jedinečnosť každého z vás v prospech všetkých!
Milí skoro absolventi (už čoskoro ocenení) - želáme vám veľa nových výziev a tiež chuť a energiu ich prekonávať!
Video z expedície: https://www.youtube.com/watch?v=HvDT5pRCSGI
..........................................................................................................................................................................
DofE Zlato kvalifikačná expedícia 13.-16.7.2020 Súľov
Na tretí prázdninový týždeň bola na programe Zlatá kvalifikačná expedícia, ktorá prebiehala počas 4 dní, teda Dofáci stanovali 3 dni a putovali 4 dni.
Posádku skupiny nazvanej B-111-B tvorili terajší štvrtáci: Sára Mesíčková, Ondrej Filípek, Róbert Kuracina a strieborný Dofák Michal Šrank - momentálne tretiak a poslednou členkou, ktorá si to vyskúšala bola Slávka Hrašková - strieborná Dofáčka, ktorá minulý šk.rok dokončila svoje štúdium na našom gymnáziu a ktorej veľmi ďakujeme za posilu.
Dofákom to pekne odsýpalo, hoci terén bol dosť náročný, miestami siahajúci do nebies:) Bolo vidieť, že sú to už mnohými expedíciami ošľahaní starí harcovníci, ktorí sa nezľaknú ani stúpania, ani chladu, ani hladu. Pobalení prišli ukážkovo, vyzbrojení všetkým, čo potrebovali a hor sa na dobrodružstvo! Počasie im vyšlo na jednotku, až poslednú hodinku expedície začalo pršať, ale to už boli Dofáci skoro v cieli.
Klobúk dolu, bojovníci, boli ste úžasní!
P.S. Ondríkovi alias Xarisovi alias Filipovi patrí veľká poklona za jedinečné videjko:) https://www.youtube.com/watch?
v=LumXcDr_aCM&feature=youtu.be 1.deň Trasa: Považská Teplá-Manínska tiesňava- Vrchteplá-Súľov-Žibrid, stanovanie pod Žibridom pri Zbyňove
2.deň Trasa: Žibrid-Zbyňov-Rajecké Teplice-Skalky-Lietavská Svinná, stanovanie pod Lietavským hradom
3.deň Trasa: Lietava-Podhorie-Roháčske sedlo-Šarkania diera-Lúka pri kamennom hríbe, Súľov, stanovanie Súľov
4.deň Trasa: Súľov-Súľovský hrad- Sedlo pod bradou-Pod Roháčom-Pod hradom Hričov-Hričovské Podhradie- Dolný Hričovhttps://www.youtube.com/watch?
v=LumXcDr_aCM&feature=youtu.be https://drive.google.com/
drive/folders/1KjnlYlR- 1K3fVAEyZAHMS0M0y5g_auKg ..........................................................................................................................................................................
ROZHOVOR SO STRIEBORNOU DOFÁČKOU
Timea Ručková, strieborná úroveň, Trnava
Aj maličkosť vie urobiť veľký rozdiel. Toto pochopila aj študentka Gymnázia Angely Merici v Trnave a pustila sa do svojho malého projektu: naučiť sa háčkovať chobotničky.
Tieto malé bavlnené zvieratká totiž majú pre predčasne narodené bábätká veľký význam. Deti sa s nimi cítia bezpečnejšie a podľa britského výskumu majú vďaka chobotničkám novorodenci v inkubátore pravidelný srdcový tep a lepšie dýchajú. Pripisuje sa to tomu, že im pripomínajú pupočnú šnúru. Majú však aj praktickejší význam, deti poťahujú chápadlá chobotníc a nevyťahujú si hadičky a infúzie, ktoré majú často zavedené. “Háčkovanie ma naučilo trpezlivosti a snaha vyrobiť, čo najviac chobotničiek zase systematickosti,” pochvaľuje si gymnazistka svoju aktivitu v rámci DofE.
Chobotničky, ktoré robia radosť. Dvakrát
Chobotničky, ktoré študentka z Trnavy v rámci DofE háčkovala, musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť zo 100-percentnej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Celá iniciatíva pochádza z Dánska a Timea sa ju snažila rozšíriť aj v Trnave. Oslovila viaceré organizácie a domovy dôchodcov s ponukou, že pre nich urobí spoločné háčkovacie stretnutia.
“Nakoniec sa to podarilo v domove dôchodcov, aj keď to bolo komplikované, starší ľudia boli radi, že môžu byť takto užitoční.” A to aj napriek tomu, že im háčkovanie často komplikuje napríklad horší zrak.Timeas má však plány veľké, chcela by zorganizovať deň háčkovania v Trnave a vyrobiť, čo najviac chobotníc pre malé deti.
Budúcnosť je jasná: medicína
Timea sa navyše realizovala aj inak. Pomáhala ako dobrovoľníčka počas stretnutia predčasne narodených detí, ktoré organizovalo združenie OZ Malíček a bola nadšená z pokrokov a dojímavých príbehov, ktoré mohla vidieť aj precítiť na vlastnej koži. “Je krásne a veľmi dojemné, ako sa deti stretávali s doktormi, ktorí im zachránili život.” Lásku k deťom i tým najlepším, je cítiť z každého jej slova. Aj preto vás asi neprekvapí jej cieľ v rámci rozvoja talentu: práca o psychomotorickom vývine predčasne narodených detí, s ktorou ide zabojovať na krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Oslovila kvôli nej desiatky mamičiek s predčasne narodenými bábätkami a zbierala cenné dáta, ktoré v práci analyzovala.
Účasť v DofE mladú gymnazistku naučila veľa, je trpezlivejšia a systematickejšia (napríklad prácu nerobila nárazovo, ale dlhodobo a viac išla viac do hĺbky, keďže sa aktivity v programe opakujú každý týždeň). Už dokonca aj vie, čo ďalej so životom - mieri na medicínu a chce sa venovať práve predčasne narodeným deťom. “Vďaka DofE som si uvedomila, že ak viem, čo chcem, a pravidelne na tom zapracujem, dokážem čokoľvek.” A uvedomila si, že aj maličkosť, ako uháčkovaná chobotnica vie urobiť veľkú radosť.
https://www.youtube.com/watch?v=sK7zCDpsQTM&feature=youtu.be