Poľsko
4. - 8. máj 2015 Sosnowiec, Poľsko – Krátkodobá výmena skupín žiakov
Prvej krátkodobej výmeny skupín žiakov sa zúčastnili dvaja žiaci Lukáš Harant a Michal Horváth, sprevádzaní Mgr. Sabínou Blažovou a Mgr. Štefániou Nádaskou.
Žiaci boli vybraní na základe vekových, osobnostných a vedomostných predpokladov ako i na základe osobného záujmu a angažovanosti sa v projekte na pôde školy. Pred mobilitou pripravili prezentáciu na tému „Moje mesto počas druhej svetovej vojny“, ktorú prezentovali v anglickom jazyku. Obsahovú správnosť zabezpečovala Mgr. Nádaská, jazykovú správnosť Mgr. Blažová. Žiaci boli ubytovaní v rodinách, s ktorými nadviazali kontakt už pred mobilitou.
Počas mobility žiaci prezentovali danú prácu na pôde hosťujúcej školy, navštívili v doprovode učiteľov koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, kde absolvovali sprevádzanú prehliadku a zúčastnili sa na seminári Deti v Auschwitz-Birkenau. V krakovskom múzeu, Żydowskie Muzeum Galicja, si prezreli stálu expozíciu a zúčastnili sa na stretnutí s pamätníčkou, ktorej rodina pomáhala židom počas druhej svetovej vojny. Pracovali v skupinách na semináre o rozlišovaní obetí, násilníkov a svedkov, Navštívili múzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ktoré približovalo nielen slávnu fabriku Oskara Schindlera ale aj celkovú situáciu židovského a poľského obyvateľstva pred a počas druhej svetovej vojny.
Hosťujúca škola zabezpečila bohaté kultúrne a vzdelávacie aktivity, ktoré zahŕňali žiacke divadelné predstavenie pod názvom Odpor, umelecký workshop s cieľom precítiť a spracovať predchádzajúcu návštevu v Osvienčime, i zapojenie sa do vyučovania na niekoľkých vyučovacích hodinách.
Mgr. Blažová a Mgr. Nádaská sa zúčastňovali na poradách k managementu projektu, na ktorých sa prerokovávali technické otázky prípravy dokumentárneho filmu, formálna stránka učebných materiálov, ako aj príprava septembrového školenia v Poľsku a študentská výmena v Litve.
14. - 18. september 2015 Oswienčim, Krakov, Poľsko – Krátkodobá školiaca aktivita pre zamestnancov
Krátkodobej školiacej aktivity pre zamestnancov sa zúčastnili pedagógovia zapojení do projektu, Mgr. Sabína Blažová, Mgr. Štefánia Nádaská, Mgr. Marta Fialková, PhDr. Bc. Jozef Žilinek, PhD.
Školenie bolo zabezpečované dvoma organizáciami - The International Center for Education about Auschwitz a The Holocaust a Galicia Jewish Museum.
Múzeum v Oswienčime zabezpečilo sprevádzanú prehliadku časti koncentračného tábora Auschwitz i časti Birkenau, možnosť využitia študovne a študijných materiálov, multimediálne prezentácie a prednášky: Dr. Piotr Trojanski hovoril o téme Holokaustu vo vzdelávaní, Marta Berecka o pamäti a identite, význame Osvienčimu v historickom vzdelávaní, dva paralelne prebiehajúce semináre: Osud detí a mladistvých, Osud jedného transportu.
V Osvienčime sa tiež konala porada k managementu projektu.
Židovské múzeum Galicia zabezpečilo cez svojich lektorov prednášky a workshopy na rôzne témy: Záchranca, pasívny pozorovateľ, kolaborant; Geografia Holokaustu; Príprava a prezentácia inovatívnych učebných plánov a vzdelávacích programov.
Taktiež sprostredkovalo stretnutie s pani Monikou Goldwasser, ktorá prežila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.
Na pôde múzea sa konala aj porada k managementu projektu.