2019/20
Ako prebiehal November
Na besede s rovnomenným názvom v Knižnici Juraja Fándlyho sa 20. 11. 2019 naši študenti Sx.A stretli so zaujímavými hosťami. Mladí ľudia, ktorí Nežnú revolúciu nezažilimali možnosť stretnúť sa s človekom, ktorý ju nielen zažil. Hosťom na besede bol Vladimír Oktavec, herec a bývalý umelecký šéf DJP v Trnave. Patrí medzi tých, ktorí rozšírili myšlienky Nežnej revolúcie do Trnavy. Druhým hosťom bol Jozef Lenč, slovenský politológ, ktorý v súčasnosti vyučuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, a pravidelne komentuje politické dianie na Slovensku, ale aj v zahraničí. Študenti im položili množstvo zaujímavých otázok, na ktoré dostali odborné odpovede i odpovede, ktoré so sebou priniesol život.
Festival Jána Smreka 2019
I tento rok sa naši študenti zúčastnili Festivalu Jána Smreka 2019. 12. novembra sa zahraniční a slovenskí básnici stretli v podvečer so širokou verejnosťou v Kultúrnom centre Malý Berlín. Našich študentov neodradilo ani daždivé počasie a vo svojom voľnom čase sa započúvali do veršov. Na úvod zarecitoval báseň Jána Smreka prof. Bohumil Chmelík, držiteľ Ceny slobody Antona Srholca. Na autorskom čítaní v Malom Berlíne sa predstavili: Ana Blandiana (Rumunsko), Erik Ondrejička (Slovensko), Horst Samson (Nemecko), Andrea Tavernati (Taliansko) a Milan Richter. Moderoval Pavol Tomašovič a Milan Richter. V stredu, 13. novembra sa účastníci festivalu stretli v čitárni Knižnice Juraja Fándlyho. Autorské čítanie Annabel Villar a Julia Pavanettiho (obaja Španielsko), Renáty Bojničanovej a Miroslava Demáka pod moderátorským vedením básnika a prozaika Štefana Kuzmu si prišli vypočuť študenti 2.B. Podujatie bolo venované 30. výročiu Nežnej revolúcie.
Kým kohút nezaspieva
Divadelnú hru Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva prinieslo 5.11. 2019 našim študentom (2.A, 2.B, Sx.A, 3.A, 3.B a Sp.A) Teatro Moliére. Umelecké zoskupenie ochotníkov i profesionálov. Inscenácia študentom predostrela tému ľudskej morálky, dôstojnosti, čestnosti, sily charakteru a správania sa v hraničnej životnej situácii. Malé mestečko, novembrová noc roku 1944, krátko po povstaní... V pivnici je desať nevinných ľudí, ktorých Nemci zadržali ako rukojemníkov za zabitie jedného nemeckého vojaka. Smrť pôvodne čakala všetkých, dôstojník sa však rozhodol, že zastrelia len jedného z nich. Toho, koho spomedzi seba vyberú oni sami...
Exkurzia Banská Štiavnica
Dojatie, zábava aj zimomriavky...taká bola literárna exkurzia do Banskej Štiavnice 28.10.2019. Banka lásky to nie je iba zaujímavý fundraisingový projekt, ale aj prechádzka domom Márie Pischlovej, ktorú všetci poznáme pod menom Marína. Naši študenti z 2.A a Sx.A mali možnosť prejsť sa domom, v ktorom Marína žila. O osude jej lásky k Sládkovičovi sa dozvedeli z úst hovoriacich obrazov, nahliadli do 170-ročného rukopisu diela Marína, oživili verše, navštívili jedinú Banku lásky na svete, ktorá v sebe ukrýva trezor lásky a prešli sa ulicami prekrásnej Banskej Štiavnice.
Inscenácia Nemá trieda
24.septembra 2019 sa na našej škole žiaci triedy Sx.A vrátili do novembra 1989. Interaktívna inscenácia Nemá trieda, určená pre študentov stredných škôl, je akousi žánrovou zmesou historického thrilleru z konca 80. rokov 20. storočia a „high school“ drámy odohrávajúcej sa v predvečer jednej z najvýznamnejších zlomových udalostí moderných dejín. Tri postavy rozohrávajú modelovú situáciu a vťahujú do nej ako aktérov aj divákov – študentov. [viac] Priamo uprostred triedy počas bežného vyučovania sa rozpúta súboj medzi mladou zväzáčkou a nekompromisným revolucionárom. Historickým dejiskom je jeseň 1989, časovým rámcom jedna vyučovacia hodina, na ktorej sa povahovo nejednoznačný učiteľ prikláňa raz na jednu, raz na druhú stranu.