• 3. mobilita 2022

• V dňoch 8.11. až 12.11. 2022 sa skupina 7 študentov – Ema Hečková, Ema Kolarovičová, Ivana Kolejová, Ján Jindra , Matúš Kúdela, Pavol Ondrejčík a Jakub Štefunko – a 3 vyučujúce Mgr. Blažová, Mgr. Marková a sr. Damiána, zúčastnili tretej zahraničnej mobility v nemeckom Düren, neďaleko Kolína. Naše dobrodružstvo sa začalo veľmi skoro ráno, odchodom na viedenské letisko Schwechat. Po pokojnom lete, sme si užili prvé nemecké raňajky na letisku.

Čoskoro si nás prevzali hosťujúce rodiny a učitelia St. Angela-Schule, patrí im veľká vďaka za tento čas, bolo o nás krásne postarané a cítili sme sa prijatí.

Naša hosťujúca škola – Bischöfliche St. Angela-Schule – bola pôvodne uršulínskou školou, i keď je už teraz biskupská, Angela sa na jej študentov stále láskavo pozerá a uršulínske korene sme postupne objavovali v celom rozsiahlom areáli školy.

Témou tohto SerIam týždňa bolo  I SErvE – Mother Earth, čiže dobrovoľníctvo a životné prostredie. Podelili sme sa o skúsenosti so separovaním odpadu v jednotlivých krajinách; naučili sme sa mnoho zaujímavého o problematike mikroplastov; vybrali sme sa do ulíc Dürenu a Kolína a  pýtali sa  vo vybraných prevádzkach ako chránia životné prostredie; spoznali sme aj rôzne udržateľné a bezobalové alternatívy. Vyrobili sme si bezobalovú kozmetiku i voskové obaly na jej prenos a uskladnenie. Raz sme si dokonca sami varili obed v úžasne vybavenej školskej kuchyni.

Nezabudnuteľných zostane i Kolín s jeho veľkomestskou atmosférou. Jedinečná možnosť pozdraviť sv. Uršuľu  a vypočuť si pútavé rozprávanie o jej živote i mučeníckej smrti ako i neodmysliteľná prehliadka kolínskeho  dómu v nás rezonovala ešte dlho.

Dobová prehliadka Kolína za pomoci virtuálnej reality v múzeu Time Ride bola zábavná i poučná.  V piakok sme sa s Düren museli rozlúčiť , no lúčenie bolo veselé.  Záverečná párty sa niesla v duchu karnevalu: v Kolíne sa totiž 11. 11. o 11:11 tradične začína 5. ročné obdobie – zahajuje sa karnevalová sezóna.

V sobotu ráno sme naposledy zamávali novým priateľom a strávili deň v Kolíne. Po prechádzke pozdĺž Rýna sme navštívili a ochutnali Múzeum čokolády.  Nasledoval typický neecký obed v tradičnom pivovare Früh Kölsch.  Posilnení sme využili posledné chvíle na prebádanie centra mesta a večer nás čakalo ešte jedno prekvapenie: svätá omša v dóme.  A nie hocaká!  Dóm bol plný ľudí v slávnostných uniformách spolku Altstädter Köln 1922 e.V.  – spoločnosti venujúcej sa karnevalu v Kolíne. Slávnostnú svätú omšu zakončil sprievod spolku okolo svätyne za zvukov kapely. Večer nám už nezostávalo nič iné ako zamávať naposledy z nočného vlaku a pomyslieť si „Kölle Alaaf!“ a dovidenia.

A toto vravia po mobilite zúčastnení študenti:

„Erasmus Nemecko mi dalo oveľa viac ako som predpokladala. Naučila som sa lepšie komunikovať po anglicky, zistila som svoje nedostatky, na ktorých mám teraz možnosť zapracovať a spoznala kopu nových ľudí. Tento výlet v ničom neľutujem, pomohol mi dokonca prekonať vlastný strach z neznámeho. Ak by som mala ďalšiu takúto možnosť, hneď by som ju využila a išla.“

„Erazmus bol pre mňa úplne novou a obohacujúcou skúsenosťou, plnou zážitkov, vtipných momentov, ktoré ma veľa naučili. Spoznala som vďaka nemu viacero nových zlatých ľudí zo zahraničia, ale taktiež z vlastnej školy. Som veľmi vďačná za takúto skúsenosť a za ľudí, s ktorými som ju prežila.“

„Takže ja som bol milo prekvapený , lebo som nemal očakávania. Mal som veľmi milú rodinu, ktorá ma brávala na výlety a brali ma ako riadneho člena rodiny. V škole sme boli poskladaní z viacero kultúr, ale to vôbec nevadilo, ba až naopak, bolo to dobré. Mohli sme spoznávať viacero kultúr a aj názorov a zisťovať, v čom sme rovnakí a v čom odlišní. Čo mňa osobne prekvapilo, že nebolo veľa rozdielov. Celkovo hodnotím tento Erasmus ako výborný zážitok a keď sa niekomu naskytne možnosť,  tak by som mu povedal nech neodmieta a ide.“

„Mobilita v Nemecku, na ktorej som sa pôvodne ani nemal zúčastniť, bola super. Ani som sa nenazdal a skončila, vidím že to určite nebol zbytočne strávený čas. Dalo mi to mnoho, napríklad spoznanie inej kultúry v rodine,,v ktorej som žil, zlepšenie si cudzieho jazyka, v ktorom som musel komunikovať a presvedčenie, že aj človek s horšími jazykovými zručnosťami sa v cudzom prostredí nejako dorozumie, ak má motiváciu a chce - musí. Serviam, vďaka ktorému sa táto mobilita mohla uskutočniť, pre mňa znamená slúžiť bez mzdy, zadarmo, nezištne, dobrovoľnícky. Pomáhať ľuďom, robiť to pre dobro, z lásky k blížnemu, pretože to má  zmysel a aj keď maličkými krôčikmi, posúva celú spoločnosť.“