Nadpis
VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ŽIAKOV
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov Gymnázia Angely Merici v Trnave vychádza zo zákona NR SR č.254/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a tiež z metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl. Je v súlade s Vnútorným poriadkom Gymnázia Angely Merici v Trnave, článok II.
Špecifiká hodnotenia jednotlivých predmetov (sú uvedené nižšie) boli odsúhlasené na zasadnutiach predmetových komisií a sú zaznamenané formou zápisníc.
Všeobecné zásady hodnotenia
Riaditeľ gymnázia na začiatku školského roka oznámi, ktoré predmety sa klasifikujú a ktoré sa neklasifikujú v súlade so školským vzdelávacím programom. Pri predmetoch, ktoré sa neklasifikujú, sa na vysvedčení uvádza „absolvoval/absolvovala“.
Každý vyučujúci informuje na začiatku školského roka žiakov o špecifických kritériách hodnotenia a klasifikácie v jednotlivých predmetoch, ktoré sú v súlade s rozhodnutím predmetovej komisie.
Žiak má právo vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom, dozvedieť sa výsledok hodnotenia. Pri hodnotení sa uplatňuje primeraná náročnosť vzhľadom na stupeň vzdelávania a výkony žiaka sa hodnotia komplexne.
Vo výchovno-vzdelávacom procese sa vykonáva priebežná a súhrnná klasifikácia.
Medzi prostriedky, formy a metódy získavania priebežného hodnotenia a klasifikácie patrí:
- sledovanie individuálnych osobnostných predpokladov a talentu,
- sústavné sledovanie výkonov žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
- vynaložené úsilie a snaha,
- rôzne druhy skúšok – písomné, ústne, praktické, pohybové a pod.,
- konzultácie s ostatnými pedagogickými zamestnancami,
- rozhovory so žiakom a jeho zákonným zástupcom,
- portfólio žiaka.
Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka, a to prostredníctvom internetovej žiackej knižky a učiteľského zápisníka.
Žiak má právo:
- na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach,
- vedieť termín plánovanej písomnej práce, ktorá trvá dlhšie ako 25 minút,
- vedieť z ktorého učiva bude plánovaná písomná práca,
- má právo poznať známku z písomnej práce najneskôr do 14 dní (s výnimkou slohových prác zo slovenského jazyka a literatúry, kde má právo dozvedieť sa známku najneskôr do 4 týždňov).
V jednom dni môže písať najviac jednu písomnú prácu dlhšiu ako 25 minút. Žiak by mal byť v priebehu polroka z vyučovacieho predmetu s hodinovou dotáciou jedna hodina týždenne vyskúšaný minimálne dvakrát. Z vyučovacieho predmetu s hodinovou dotáciou vyššou ako jedna hodina týždenne by mal byť žiak v priebehu polroka skúšaný minimálne trikrát.
Súhrnná klasifikácia sa vykonáva na konci každého polroka. Podkladom pre súhrnnú klasifikáciu sú známky ústnych odpovedí, písomných prác, referátov, prezentácií, projektov a iných kreatívnych aktivít. Pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok. Do súhrnnej klasifikácie sa zahŕňa aj hodnotenie školských a mimoškolských činností (olympiády, súťaže, školské projekty a podobne).
Hodnotenie a klasifikácia správania
Klasifikáciu správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade. Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a dodržiavanie stanovených pravidiel správania, ľudských práv a práv dieťaťa, dodržiavanie mravných zásad správania sa v škole a na verejnosti počas aktivít súvisiacich so štúdiom na strednej škole.
Správanie žiaka sa klasifikuje podľa týchto kritérií:
- Stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a riadi sa nimi. Dodržiava morálne zásady a pravidlá spolunažívania v kolektíve a vo vzťahu k učiteľom. Ojedinele sa môže dopustiť menej závažných previnení.
- Stupňom 2 – uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v súlade s ustanoveniami školského poriadku a ustanoveniami ďalších vnútorných predpisov školy, morálnymi zásadami a pravidlami spolunažívania vzhľadom k spolužiakom a učiteľom. Žiak sa dopustí závažnejšieho priestupku alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniu školského poriadku.
- Stupňom 3 – menej uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku a voči ďalším vnútorným predpisom školy alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov voči morálnym zásadám a pravidlám spolunažívania, porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb.
- Stupňom 4 – neuspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v rozpore s ustanoveniami školského poriadku a s ustanoveniami ďalších vnútorných predpisov školy, s právnymi a etickými normami spoločnosti, výrazne porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu.
Ďalšie výchovné opatrenia sú uvedené vo Vnútornom poriadku Gymnázia Angely Merici v Trnave, článok VI.
Komisionálne skúšky
Žiak strednej školy sa klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky, ak
- vykonáva rozdielovú skúšku,
- je skúšaný v náhradnom termíne,
- má on alebo jeho zákonný zástupca pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch prvého a druhého polroka a do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiada riaditeľa školy o preskúšanie,
- sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy,
- vykonáva opravné skúšky,
- vykonáva skúšky pri štúdiu podľa individuálneho učebného plánu,
- bol oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
- školská inšpekcia zistí nedostatky pri klasifikácii a nariadi komisionálne preskúšanie.
O povolení vykonať komisionálnu skúšku rozhodne riaditeľ školy. V prípade, že o komisionálnu skúšku požiada zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak podľa bodu 3), v záujme objektívneho posúdenia situácie riaditeľ rozhodne o povolení vykonať komisionálnu skúšku po osobnej konzultácii vyučujúceho daného predmetu so zákonným zástupcom a vyučujúceho s riaditeľom školy.
Prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom preskúšaní povoľuje riaditeľ školy.
Výsledok komisionálnej skúšky, ktorý vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky, je pre klasifikáciu žiaka konečný.
Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku a neospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu najneskôr v deň konania skúšky sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať komisionálnu skúšku stupňom prospechu nedostatočný.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu slovenský jazyk a literárny seminár
V predmete Slovenský jazyk a Literárny seminár je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR č. 21/ 2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 6 a vyššie uvedených zásad).
Hodnotia a všetky 3 zložky predmetu : jazyk, literatúra a sloh.
Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú známky za: testy, školské slohové práce, kontrolné diktáty, ústne odpovede, písomné práce, spracovanie a prezentácia referátov a projektov.
Za každé klasifikačné obdobie (jeden polrok) musia žiaci splniť minimálne tieto predpísané požiadavky :
a) Nižšie gymnázium (príma, sekunda, tercia, kvarta): 1 školská slohová práca, 2 kontrolné diktáty, test (resp. písomná práca / odpoveď)po každom tematickom celku.
b) Vyššie gymnázium (kvinta, sexta, septima, oktáva, 1., 2., 3., 4. ročník): 1 školská slohová práca, 1 kontrolný diktát, test (resp. písomná práca / odpoveď) po každom tematickom celku.
Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť ohlásenej tematickej práce (testu), absolvuje ju v náhradnom termíne.
Percentuálna stupnica platná pri hodnotení testov (prác) z tematických celkov:
známka
percentá
výborný
90% - 100%
chválitebný
75% - 89%
dobrý
55% -74%
dostatočný
34% - 54%
nedostatočný
0% - 33%
Pri príprave klasifikačnej stupnice sa vychádzalo z hodnotenia externej formy maturitnej skúšky zo slovenského jazyka, v ktorej je dosiahnutie 33% podmienkou pre úspešné zloženie maturitnej skúšky.
Pri krátkych testoch môže učiteľ zvoliť náročnejšiu stupnicu.
Hodnotenie slohových prác: dodržujeme bodovací systém platný pre hodnotenie písomnej formy internej časti maturitnej skúšky v Štátnom vzdelávacom programe pre osemročné gymnázia.
Hodnotia tieto zložky slohovej práce: vonkajšia forma, obsah, kompozícia, jazyk, pravopis, štýl, celkový dojem. Za každú je možné získať 0 až 4 body.
známka
body
výborný
26 – 28 bodov
chválitebný
21 – 25 bodov
dobrý
15 – 20 bodov
dostatočný
9 – 14 bodov
nedostatočný
0– 8 bodov
Podrobnejšie kritéria sú uvedené v Štátnom vzdelávacom programe pre osemročné gymnázia a v Kritériách pre hodnotenie písomnej formy internej maturitnej skúšky
Hodnotenie diktátov:
známka
nižšie gymnáium
vyššie gymnázium
výborný
0 -1 chyba
0 -1 chyba
chválitebný
2 -3 chyby
2 -3 chyby
dobrý
4 – 7 chýb
4 – 6 chýb
dostatočný
8 – 10 chýb
7 – 9 chýb
nedostatočný
11 a viac chýb
10 a viac chýb
Kritéria hodnotenia predmetu seminár zo slovenského jazyka a literatúry
Žiak musí byť klasifikovaný z každého tematického celku písomne alebo ústne. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť ohlásenej tematickej písomnej práce ( testu), absolvuje ju v náhradnom termíne.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu anglický jazyk a konverzácie v anglickom jazyku
V predmete anglický jazyk a konverzácie v anglickom jazyku je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 7 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Predmetom hodnotenia a klasifikácie v predmete anglický jazyk je cieľová komunikačná úroveň študenta v jednotlivých ročníkoch v súlade s platnými učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi. Sleduje kompetencie, ktoré sa prejavujú pri používaní základných komunikačných zručností: rozprávanie, počúvanie, čítanie a písanie. Vyučujúci po prebratí každého tematického celku administrujú test obsahujúci gramatické cvičenia, lexikálne cvičenia, čítanie s porozumením a počúvanie s porozumením. Každý študent musí byť testovaný z každého tematického celku. V prípade neprítomnosti na vyučovaní v deň testovania je študent povinný absolvovať test v náhradnom termíne po dohode s vyučujúcim. Vyučujúci tiež osobitne testujú písomný prejav študentov najmä vo vyšších ročníkoch formou slohových prác, pričom sa zameriavajú najmä na testovanie slohových útvarov uvedených v dokumente Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z anglického jazyka. V prípade absencie má študent povinnosť dodatočne vypracovať a odovzdať danú slohovú prácu.
Pri hodnotení testov sa riadime nasledovnými stupnicami:
Nižšie ročníky 8-ročného gymnázia (príma – kvarta):
výborný (1): 100-90%
chválitebný (2): 89-75%
dobrý (3): 74-50%
dostatočný (4): 49-30%
nedostatočný (5): 29-0%
Vyššie ročníky 8-ročného gymnázia (kvinta – oktáva) a ročníky 4-ročného gymnázia:
výborný (1): 100-90%
chválitebný (2): 89-80%
dobrý (3): 79-60%
dostatočný (4): 60-40%
nedostatočný (5): 39-0%
Pri hodnotení písomného prejavu postupujeme podľa pokynov na hodnotenie písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, čiže hodnotíme nasledovné oblasti:
- obsah a dĺžka textu – 5 bodov
- členenie a stavba textu – 5 bodov
- gramatika – 5 bodov
- slovná zásoba – 5 bodov
Výsledná známka je daná na základe rovnakej percentuálnej stupnice ako pri testoch.
Pri ústnom skúšaní (samostatný ústny prejav, rozhovor s vyučujúcim) hodnotíme študentov podľa kritérií uvedených v dokumente Metodický pokyn č. 8/2009-R na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl. Pri hodnotení ústnej odpovede berieme do úvahy obsah a rozsah prejavu, plynulosť prejavu, rozsah a správnosť použitej slovnej zásoby, rozsah a správnosť použitých gramatických štruktúr.
Konverzácia v anglickom jazyku
Konverzácia v anglickom jazyku je v 3. ročníku nepovinný predmet. Vo 4. ročníku, resp. v oktáve je predmet konverzácia v anglickom jazyku povinne voliteľný, klasifikovaný predmet. Vzhľadom k skutočnosti, že predmet je zameraný na rozvoj ústneho prejavu, skúšanie sa uskutočňuje spravidla formou ústnej skúšky (samostatný ústny prejav, rozhovor s vyučujúcim) v rámci tematických okruhov vymedzených dokumentom Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z anglického jazyka – úroveň B2. Pri hodnotení ústnej odpovede berieme do úvahy identické kritériá uvedené vyššie, t.j. obsah a rozsah prejavu, plynulosť prejavu, rozsah a správnosť použitej slovnej zásoby, rozsah a správnosť použitých gramatických štruktúr.
Cieľové požiadavky pre úroveň B2 pre interakciu a produkciu v rámci ústneho prejavu sú nasledovné:
Študent:
- reaguje na podnety jazykovo správne, zrozumiteľne a primerane danej situácii;
- sa vyjadruje plynulo a správne k rôznym témam s ohľadom na stupeň formálnosti prejavu;
- vie začať, udržiavať a ukončiť rozhovor;
- vie prerušiť a nadviazať rozhovor a preformulovať svoju výpoveď;
- vie správne reagovať na partnerove repliky v prirodzených i simulovaných situáciách a v situačných dialógoch;
- vie spontánne reagovať v rôznych komunikačných situáciách;
- vie predniesť kratší monológ na danú tému;
- vie predniesť dlhší prejav na danú tému aj s odborným zameraním;
- vie opísať obrázky, mapy, grafy, diagramy, porovnať ich, vysvetliť súvislosti;
- vie vyjadriť vlastné pocity, názory a postoje.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu francúzsky jazyk a konverzácie vo francúzskom jazyku
V predmete francúzsky jazyk a konverzácie v anglickom jazyku je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 7 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Cieľom vyučovania francúzskeho jazyka je naučiť žiakov komunikovať. K tomuto vyučujúce využívajú 4 jazykové prostriedky: čítanie, písanie, počúvanie, hovorenie. Pri 2 hodinovej dotácii musí mať žiak minimálne jednu známku z ústnej odpovede, pri 3 hodinovej dve známky z ústnych odpovedí za klasifikačné obdobie. Zvlášť sa hodnotia slohové práce, projekty, prípadne iné písomné formy práce, hlavne vo vyšších ročníkoch. Štvrťročné písomné práce sú fakultatívne, polročné a koncoročné sú povinné. V prípade neprítomnosti študenta na vyučovanie v deň testovania sa musí žiak dohodnúť s vyučujúcim o absolvovaní náhradného termínu. Obsahom písomných prác sú gramatické javy, lexikálne(preklady), písanie s porozumením a počúvanie s porozumením.
Metodický pokyn č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov SŠ uvádza kritériá skúšania ústneho prejavu, kde vyučujúci hodnotí:
- obsah a rozsah pojmu
- plynulosť prejavu
- rozsah a správnosť používania slov. zásoby
- správnosť gramatických javov
Stupnica hodnotenia testov z FRJ na osemročnom aj štvorročnom gymnáziu:
Stupnica FRJ
100%-90%
1
89%-77%
2
76%-56%
3
45%-35%
4
34%-0%
5
Hodnotenie ústneho prejavu IČ MS:
- obsah a dĺžka textu : 5 b
- členenie a stavba textu : 5 b
- gramatika: 5 b
- slovná zásoba: 5 b
Konverzácia vo francúzskom jazyku
Ústne odpovede vo francúzskom jazyku prebiehajú formou situačných dialógov, opisov obrázkov, súvislých monologických prejavov podľa tematických okruhov určených cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z francúzskeho jazyka. Vyučujúci hodnotia výslovnosť - fonetiku, suprasegmentálne javy – melódiu, rytmus, intonáciu, slovnú zásobu z hľadiska obsahu a rozsahu, správnosť gramatických väzieb, súvislosť prejavu, vyjadrovanie sa k danej téme, ktoré má byť zrozumiteľné, ak ide o odborné témy (ekológia, literatúra, veda a technika) aj odborne zamerané.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu nemecký jazyk a konverzácie v nemeckom jazyku
V predmete nemecký jazyk a konverzácie v nemeckom jazyku je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 7 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak je na predmete NEJ hodnotený známkami 1 až 5 a môže ich získať za ústne odpovede, za písomné odpovede, za tematické testy, za prácu na hodine a za prezentáciu domácej úlohy. Minimálny počet známok musí najmenej o jednu viac, ako má žiak počet hodín NEJ týždenne.
Kritériá na hodnotenie ústnych odpovedí:
• Pohovotovosť odpovede max. 5 bodov
• Rozsah a obsahová primeranosť odpovede max. 5 bodov
• Lexikálna primeranosť a sémantika max. 5 bodov
• Fonológia a fonetika (melódia, prízvuk, výslovnosť) max. 5 bodov
• Gramatická správnosť (morfológia, syntax) max. 5 bodov
Pozn: Rozdiel medzi jednotlivými bodmi nemôže byť väčší ako 1.
Ak je počet bodov za rozsah 0, získava žiak automaticky aj za ostatné sledované kritéria 0 bodov.
Kritériá na hodnotenie písomných odpovedí:
• rozsah odpovede max. 5 bodov
• obsahová primeranosť odpovede max. 5 bodov
• lexikálna primeranosť a vnútorná koherencia textu max. 5 bodov
• gramatika (morfológia, syntax, pravopis) max. 5 bodov
Pozn: Rozdiel medzi jednotlivými bodmi nemôže byť väčší ako 1.
Ak je počet bodov za rozsah 0, získava žiak automaticky aj za ostatné sledované kritéria 0 bodov.
Stupnica hodnotenia na predmete NEJ
100% - 90%
výborný (1)
89% - 80%
chválitebný (2)
79% - 60%
dobrý (3)
59% - 40%
dostatočný (4)
39% - 0%
nedostatočný (5)
Ústne a písomné skúšanie, hodnotenie kvality práce na hodine a kontrola domácich úloh sa vykonáva priebežne. Tematické testy sa píšu na konci tematického celku a žiakom je v dostatočnom predstihu oznámené, kedy testy píšu a z čoho. Žiak musí mať v danom klasifikačnom období napísané všetky tematické testy. V opačnom prípade mu nebude uzatvorená klasifikácia za dané klasifikačné obdobie.
Tí žiaci, ktorí nepísali tematický test v riadnom termíne, dostanú jeden spoločný náhradný termín, určený vyučujúcou/vyučujúcim danej skupiny a to pred koncom daného klasifikačného obdobia.
Výsledná známka za dané klasifikačné obdobie zodpovedá známkam priebežnej a súhrnnej klasifikácie a v zmysle vyššie uvedeného metodického pokynu MŠ SR zohľadňuje aj hodnotenie systematickosti prípravy žiaka na predmet a hodnotenia ním vynakladaného úsilia, s prihliadnutím na jeho individuálne schopnosti, resp. zdravotné obmedzenia.
Na predmete KONVERZÁCIA V NEMECKOM JAZYKU (KNJ) je žiak hodnotený známkami
1 až 5 a môže ich získať za ústne a písomné odpovede. Ústne odpovede na KNJ prebiehajú napríklad formou opisov obrázkov, situačných dialógov a súvislých monologických prejavov podľa tematických okruhov určených cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z nemeckého jazyka zodpovedajúc úrovni, na ktorej jazyk študujú (B1 = nižšia úroveň; B2 = vyššia úroveň).Písomné odpovede prebiehajú formou súvislých písomných prejavov v zadanom žánri na zadanú tému (rovnako ako pri písomnej forme internej časti ústnej maturitnej skúšky, na ktorú žiaka pripravujú), alebo ako test zameraný napríklad na kontrolu slovnej zásoby či niektorého
z gramatických javov.Kritériá na hodnotenie ústnych a písomných odpovedí a stupnica hodnotenia testov sú zhodné
s kritériami na hodnotenie na predmete NEJ.Žiaci septím a 3. ročníka, ktorí si zvolili konverzáciu v nemeckom jazyku ako nepovinný predmet majú klasifikáciu z odpovedí na predmete KNJ započítanú do predmetu NEJ.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu taliansky jazyk a konverzácie v talianskom jazyku
V predmete taliansky jazyk a konverzácie v talianskom jazyku je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 7 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Cieľom vyučovania talianskeho jazyka je naučiť žiakov komunikovať. K tomuto vyučujúce využívajú 4 jazykové prostriedky: čítanie, písanie, počúvanie, hovorenie. Pri 2 hodinovej dotácii musí mať žiak minimálne jednu známku z ústnej odpovede, pri 3 hodinovej dve známky z ústnych odpovedí za klasifikačné obdobie. Zvlášť sa hodnotia slohové práce, projekty, prípadne iné písomné formy práce, hlavne vo vyšších ročníkoch. Štvrťročné písomné práce sú fakultatívne, polročné a koncoročné sú povinné. V prípade neprítomnosti študenta na vyučovanie v deň testovania sa musí žiak dohodnúť s vyučujúcim o absolvovaní náhradného termínu. Obsahom písomných prác sú gramatické javy, lexikálne (preklady), písanie s porozumením a počúvanie s porozumením.
Metodický pokyn č.8/2009 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov SŠ uvádza kritériá skúšania ústneho prejavu, kde vyučujúci hodnotí:
- obsah a rozsah pojmu
- plynulosť prejavu
- rozsah a správnosť používania slov. zásoby
- správnosť gramatických javov
Stupnica hodnotenia testov na osemročnom aj štvorročnom gymnáziu:
100 -90% .... 1
89 – 77%.... 2
76 - 56% .... 3
55 - 35 % ... .4
34 - 0 % .... 5
Hodnotenie ústneho prejavu IČ MS:
- obsah a dĺžka textu : 5 b
- členenie a stavba textu : 5 b
- gramatika: 5 b
- slovná zásoba: 5 b
Konverzácia v talianskom jazyku
Ústne odpovede v talianskom jazyku prebiehajú formou situačných dialógov, opisov obrázkov, súvislých monologických prejavov podľa tematických okruhov určených cieľovými požiadavkami na vedomosti a zručnosti maturantov z talianskeho jazyka. Vyučujúci hodnotia výslovnosť - fonetiku, suprasegmentálne javy – melódiu, rytmus, intonáciu, slovnú zásobu z hľadiska obsahu a rozsahu, správnosť gramatických väzieb, súvislosť prejavu, vyjadrovanie sa k danej téme, ktoré má byť zrozumiteľné, ak ide o odborné témy (ekológia, literatúra, veda a technika) aj odborne zamerané.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu matematika a seminár z matematiky
V predmete matematika a seminár z matematiky je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 10 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Počas školského roka žiaci napíšu 4 štvrťročné kontrolné práce. Kontrolnú prácu musí písať každý žiak. V prípade odôvodnenej neprítomnosti napíše písomnú prácu v náhradnom termíne, ktorý určí vyučujúci.
Pri klasickom hodnotení má známka zo štvrťročnej práce váhu 2. Krátke kontrolné práce v trvaní menej ako 25 min , podobne ako ústne odpovede, majú váhu 1.
Hodnotenie z písomných prác, testov aj odpovedí môže byť realizované aj bodovacím systémom. Vyhodnotenie bodovania sa bude riadiť podľa nasledovných kritérií:
90 % vrátane a viac ....................................... známka 1
75 % vrátane a menej ako 90 %..................... známka 2
50 % vrátane a menej ako 75 % ...................... známka 3
30 % vrátane a menej ako 50 % ..................... známka 4
menej ako 30 % ............................................... známka 5
Seminár z matematiky
Žiaci seminára z matematiky sú skúšaní priebežne ústne aj písomne. Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci.
Pri klasickom hodnotení má známka z písomnej práce dlhšej ako 25 minút váhu 2. Krátke kontrolné práce v trvaní menej ako 25 min , podobne ako ústne odpovede, majú váhu 1. Pri bodovacom systéme sa hodnotenie riadi vyššie uvedenými kritériami.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu informatika a seminár z informatiky
V predmete matematika a seminár z matematiky je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 11 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
V predmete informatika známka z ústnej odpovede má váhu 1, tak ako hodnotenie samostatnej práce. Známka z písomnej práce v trvaní viac ako 25 min, má váhu 2. Pri bodovacom systéme sa hodnotenie riadi kritériami uvedenými v pravidlách klasifikácie z matematiky.
Seminár z informatiky
Žiaci seminára z informatiky sú skúšaní priebežne ústne aj písomne. Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci.
Pri klasickom hodnotení má známka z písomnej práce dlhšej ako 25 minút váhu 2. Krátke kontrolné práce v trvaní menej ako 25 min , podobne ako ústne odpovede, majú váhu 1. Pri bodovacom systéme sa hodnotenie riadi kritériami uvedenými v pravidlách klasifikácie z matematiky.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu fyzika, chémia, biológia a semináre z týchto predmetov
V predmete fyzika, chémia, biológia a seminároch z týchto predmetov je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 9 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak je skúšaný písomne aj ústne. Žiak musí napísať písomnú prácu, resp. test z každého tematického celku.
Biológia, chémia- písomné práce z celkov, písomné práce z príkladov:
Stupnica
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Chémia- chémia písomky zo vzorcov, biológia, chémia- testy s možnosťou výberu odpovede:
Stupnica
100%-95%
1
94%-80%
2
79%-65%
3
64%-55%
4
54%-0%
5
Seminár z chémie 3.ročník
Žiak musí absolvovať každé laboratórne cvičenie a vypracovať z neho protokol. Ak nie je prítomný, podklady na samostatné vypracovanie protokolu získa od spolužiakov, ktorí sa na laboratórnom cvičení zúčastnili. Ostatné hodnotenie platí tak ako na hodinách chémie.
Seminár z biológie 4.ročník
Žiaci sú skúšaní hlavne ústne a priebežne. Každá odpoveď pozostáva z dvoch alebo troch čiastkových známok za jednotlivé oblasti. Je to príprava na maturitnú skúšku, kde sú otázky polytematické a každá úloha maturitného zadania je tiež hodnotená samostatne. Na váhu jednotlivých čiastkových odpovedí sa prihliada až na maturitnej skúške, čiže na seminároch sa pokladajú za rovnocenné.
Fyzika
V predmete fyzika je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 9 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu dejepis a seminár z dejepisu
V predmete dejepis a seminár z dejepisu je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 8 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak musí byť klasifikovaný z každého tematického celku priebežne ( písomne alebo ústne). Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. Inak nemôže byť klasifikovaný. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci. Väčšiu váhu majú známky z ústnych odpovedí, testov a písomných prác, než prezentácie, referáty a známky za aktivitu.
Stupnica hodnotenia testov a písomných prác vychádza zo systému bodovania. Súhrnný počet bodov odráža percentuálne zvládnutie vedomostí a jemu zodpovedá príslušná známka.
Stupnica DEJ, SED
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Písomné práce s otvorenými otázkami, ktoré sú zamerané napr. na analýzu, porovnanie, vysvetlenie príčin a pod., môžu byť hodnotené známkou, ktorá je výslednicou klasifikácie každej jednotlivej odpovede a zohľadnenia jej náročnosti.
Žiaci dejepisného seminára 3. ročníka môžu byť skúšaní ústne aj písomne. Podmienkou polročnej klasifikácie je napísanie seminárnej práce na určitú tému, ktorá je tiež hodnotená známkou. Jej bližšiu formu určuje konkrétny vyučujúci.
Žiaci dejepisného seminára maturitného ročníka sú skúšaní hlavne ústne a priebežne z jednotlivých tém. Je to príprava na maturitnú skúšku z DEJ, kde sú otázky monotematické. Odpoveď je hodnotená komplexne, t.j. klasifikovaná jednou známkou.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu geografia a seminár z geografie
V predmete geografia a seminár z geografie je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 8 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak musí byť žiak klasifikovaný z každého tematického celku priebežne ( písomne alebo ústne). Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. Inak nemôže byť klasifikovaný. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci. Väčšiu váhu majú známky z ústnych odpovedí, testov a písomných prác.
Stupnica hodnotenia testov a písomných prác:
Stupnica GEO
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Žiaci seminára z geografie maturitného ročníka sú skúšaní ústne aj písomne. Ústna odpoveď môže byť hodnotená jednou súhrnnou známkou alebo dvoma až troma čiastkovými známkami. Napr. hodnotenie odpovede: 2,1,3 môže znamenať : 2 z regionálnej geografie, 1 z geografie SR, 3 z praktickej úlohy. Je to príprava na maturitnú skúšku, kde sú otázky polytematické a jednotlivé úlohy maturitného zadania sú tiež hodnotené samostatne. Na váhu jednotlivých čiastkových odpovedí sa prihliada až na maturitnej skúške, čiže na seminároch sa pokladajú za rovnocenné.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu náuka o spoločnosti, občianska náuka, spoločenskovedný seminár
V predmete náuka o spoločnosti a občianska náuka je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 8 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak musí byť klasifikovaný z každého tematického celku priebežne ( písomne alebo ústne). Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. Inak nemôže byť klasifikovaný. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci. Väčšiu váhu majú známky z ústnych odpovedí, testov a písomných prác, než prezentácie, referáty a známky za aktivitu.
Stupnica hodnotenia testov a písomných prác vychádza zo systému bodovania. Súhrnný počet bodov odráža percentuálne zvládnutie vedomostí a jemu zodpovedá príslušná známka.
Stupnica OBN, NAS, SPS
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Písomné práce s otvorenými otázkami, ktoré sú zamerané napr. na analýzu, porovnanie, vysvetlenie príčin a pod., môžu byť hodnotené známkou, ktorá je výslednicou klasifikácie každej jednotlivej odpovede a zohľadnenia jej náročnosti.
Žiaci spoločenskovedného seminára 3. ročníka môžu byť skúšaní ústne aj písomne. Podmienkou polročnej klasifikácie je napísanie seminárnej práce na určitú tému, ktorá je tiež hodnotená známkou. Jej bližšiu formu určuje konkrétny vyučujúci.
Žiaci spoločenskovedného seminára maturitného ročníka sú skúšaní hlavne ústne a priebežne. Každá odpoveď pozostáva z dvoch alebo troch čiastkových známok za jednotlivé oblasti spoločenských vied. Napr. hodnotenie odpovede: 1,3,2 môže znamenať : 1 z práva, 3 z ekonómie, 2 z filozofie. Je to príprava na maturitnú skúšku, kde sú otázky polytematické a jednotlivé úlohy maturitného zadania sú tiež hodnotené samostatne. Na váhu jednotlivých čiastkových odpovedí sa prihliada až na maturitnej skúške, čiže na seminároch sa pokladajú za rovnocenné.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu umenie a kultúra, výchova umením, výtvarná výchova a seminár z umenia kultúry
V týchto predmetovh je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 12, 13 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Žiak musí byť klasifikovaný priebežne ( písomne alebo ústne). Ak sa ohlásenej tematickej písomnej práce nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť, musí ju absolvovať v náhradnom termíne. Inak nemôže byť klasifikovaný. O náhradnom termíne rozhodne vyučujúci. Špecifikom predmetu umenie a kultúra je tvorba projektov, prezentácií, videí. Žiak je povinný odovzdať všetky projekty v dohodnutom termíne. Ak sa z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť vyučovania, musí tieto zaslať vyučujúcemu mailom do stanoveného termínu. Pri hodnotení prezentácií sa zohľadňuje nielen obsahová stránka, ale aj kreatívny prístup k téme a samotná prezentácia témy v triede.
Stupnica hodnotenia testov a písomných prác:
Stupnica UKL, SUK
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Žiaci seminára z umenia a kultúry sú skúšaní ústnou i písomnou formou. Ústna odpoveď môže pozostávať z dvoch alebo troch čiastkových otázok hodnotených samostatnými, rovnocennými známkami. Je to príprava na maturitnú skúšku, kde sú otázky polytematické a jednotlivé úlohy maturitného zadania sú tiež hodnotené samostatne. Na váhu jednotlivých čiastkových odpovedí sa prihliada až na maturitnej skúške, čiže na seminároch sa pokladajú za rovnocenné. Žiak je povinný absolvovať všetky tematické testy, ak sa ich z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť, musí tieto napísať v náhradnom termíne, ktorý určí vyučujúci. Bez absolvovania všetkých tematických testov nemôže byť žiak klasifikovaný.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu hudobná výchova
V predmete matematika a seminár z matematiky je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 14 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu katolícke náboženstvo
V týchto predmetoch je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 15 a vyššie uvedených všeobecných zásad.
Stupnica hodnotenia testov a písomných prác:
Stupnica
100%-90%
1
89%-75%
2
74%-50%
3
49%-30%
4
29%-0%
5
Zásady hodnotenia a klasifikácie predmetu telesná a športová výchova, telesná výchova
V predmete telesná a športová výchova je žiak hodnotený podľa metodického pokynu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu stredných škôl, článok 16 a vyššie uvedených všeobecných zásad.