Moderné dejiny
Moderné dejiny
Týždenná hodinová dotácia predmetu:
3. ročník, septima
voliteľný
0 + 2
(prvé číslo je počet hodín stanovených štátom a druhé číslo je počet hodín, ktoré škola navyšuje z disponibilných hodín)
Charakteristika predmetu
- Predmet Moderné dejiny patrí do vzdelávacej oblasti spoločenskovedných predmetov. Jeho obsahom sú vybrané kapitoly z dejín 20. storočia, v ktorých môžeme nájsť korene súčasných spoločenských javov i problémov. Prináša rozširujúce učivo k obsahu dejepisu 3. ročníka a poskytuje priestor na to, aby sa žiaci oboznamovali s historickými udalosťami z rôznych hľadísk e a detailnejšie. Získané dejepisné kompetencie majú žiakom umožniť orientovať sa v politických, ekonomických, sociálnych a kultúrnych faktoch, ktoré charakterizujú 20. storočie i začiatok 21. storočia a formovali súčasnosť.
- Predmet kladie dôraz na porozumenie podstaty zásadných globálnych a národných historických udalostí, politických režimov, totalitných ideológií a budovania demokratickej spoločnosti. Tým prispieva k rozvíjaniu demokratických hodnôt, k rozvoju kritického myslenia, ku kultivovaniu historického povedomia a k tolerancii voči iným etnikám a kultúram.
- Dôležitou súčasťou práce na predmete Moderné dejiny je práca s historickými prameňmi, najmä s písomnými prameňmi verejného i súkromného charakteru a s obrazovými prameňmi (filmové dokumenty) ktoré sú zdrojom informácií a argumentov pre hodnotenie historických udalostí.
- Je určený najmä tým žiakom, ktorí sa pripravujú na maturitnú skúšku z dejepisu, a dejepis bude pravdepodobne súčasťou ich vzdelávania aj v budúcnosti, To znamená, že uvažujú o štúdiu histórie, politológie, medzinárodných vzťahov, diplomacie, umeleckých smerov a iných humanitných odborov. Predmet Moderné dejiny má úzke medzipredmetové vzťahy najmä s predmetom náuka o spoločnosti a mediálna výchova.
Ciele predmetu
Za základnú cieľovú kategóriu výučby predmetu Moderné dejiny považujeme tvorbu študijných predmetových kompetencií – spôsobilostí, ktoré umožnia žiakom
-
- poznávať históriu ako výsledok mnohostranného a protirečivého procesu,
- rozvíjať kognitívne kompetencie - vybrané zásadné historické udalosti objasniť, zaradiť do historického kontextu, analyzovať, interpretovať a posúdiť ich význam,
- rozvíjať čitateľské a komunikačné kompetencie – vyhľadávať informácie v rôznorodých historických prameňoch, v odbornej literatúre a v masmédiách, kriticky ich posúdiť, porovnať, spracovať ich, klásť otázky, formulovať závery, argumentovať, zapojiť sa do kultivovanej diskusie a zaujať k nim osobné stanovisko,
- rozvíjať sociálne kompetencie – schopnosť pracovať v skupine a vo dvojiciach,
- rozvíjať osobnostné kompetencie – vytvárať vlastný hodnotový systém, ktorý odráža pozitívny vzťah k ľudským právam, k vlastenectvu, k demokratickým princípom a rešpekt k odlišným kultúram a národom.
Predmetové kompetencie
-
- riešiť základné operácie s historickými udalosťami
- zaradiť ich v historickom kontexte chronologicky a synchrónne a lokalizovať ich vo vymedzenom priestore,
- objasniť ich príčiny a dôsledky, ich dopad na jednotlivca a na spoločnosť
- vymedziť politické, ekonomické, kultúrne a sociálne faktory, ktoré ich ovplyvnili,
- objasniť charakteristické znaky historických procesov,
- porovnať a rozlíšiť historické fakty a udalosti,
- vyjadriť k nim svoj názor,
- pracovať s historickými prameňmi, odbornou literatúrou a masmediálnymi útvarmi,
- analyzovať ich, verifikovať, vybrať podstatné informácie a vyvodiť záver,
- interpretovať ich,
- posúdiť ich význam a porovnávať ich rôzne interpretácie,
- získané výsledky prezentovať,
- aplikovať získané poznatky pri tvorbe vlastných prác (výstupov) – vo forme prezentácie, referátu, prípadne úvahy a pojmovej mapy.