2024/25
Týždeň vedy a techniky
Dňa 13.11. 2024 sme si so žiakmi aj my na GAMe pripomenuli Týždeň vedy a techniky. Žiaci triedy sekunda a kvinta navštívili Pedagogickú fakultu Trnavskej univerzity v Trnave. Na katedre chémie si pre nás študenti pripravili rozprávkovú chémiu. V troch laboratóriách a jednej odbornej učebni sme sa ocitli v rozprávkach. Pri pokuse s Aladinovou lampou sme videli výsledok redoxných reakcií, Máša a medveď navarili kašu s použitím droždia. Žiaci zisťovali názvy prísad potrebných do elixírov, vyrábali zelený sliz, ktorý si mohli zobrať domov. Pozorní návštevníci týchto rozprávkových laboratórií sa naučili, akou farbou sfarbujú plameň lítne a meďnaté katióny v ohnivej čaši.
Prísady v Hop-Šup prášku či látky, ktoré použili čarodejnice na vytvorenie horľavého plynu na vyrezanie tekvice nás všetkých takisto zaujali. Šmoulinka a Šmoula nám predviedli pokus ,,modrá čaša“, , ktorá potrasením menila farbu. Princezná Elsa z rozprávky Frozen predviedla skupenskú premenu látok. Dozvedeli sme sa, na základe akého javu je možné pozorovať stúpanie čajových vrecúšok a prečo nedochádza k popáleniu ruky, ak na nej zapálime bután v bublinách. V odbornej učebni žiaci diskutovali, zisťovali a overovali smer otáčania ozubených kolies. Svoje pozorovania žiaci zapisovali do pracovného lista, kde boli konkrétne súťažné otázky k jednotlivým pokusom. Vyplnené pracovné listy so správnymi odpoveďami boli zaradené do zlosovania o ceny.
Pre nás všetkých, ktorí sme sa exkurzie zúčastnili, bolo odmenou získanie nových informácií a prežitie krásneho rozprávkového dopoludnia s vedou.
Veď aj fenomenálna fyzička a chemička Marie Curie-Sklodowska povedala:
„Učenec v laboratóriu nie je len odborník, je to dieťa, ktoré pozerá na vedu ako na rozprávku. Vidí vo vede krásu.̦̦̋”
Ako sa o našej exkurzii vyjadrili žiaci?
Dnešná exkurzia z chémie bola naozaj zaujímavá. Všetky pokusy sa mi veľmi páčili, ale asi najviac ma fascinoval pokus s názvom Harry Potter a Ohnivá čaša. Zaujalo ma, ako môže lítium alebo meď s pomocou plynového kahana vytvoriť zafarbený oheň. Celá táto exkurzia ma natoľko nadchla, že už dopredu viem, že dnes nezaspím najrýchlejšie...Ďakujem Vám veľmi pekne za tento úžasný zážitok.
Janko, sekunda
Najviac ma dnes zaujalo zapaľovanie plameňa. Páčilo sa mi, že sme si to mohli vyskúšať aj my, že nám pokusy vysvetlili a všetky pokusy boli spojené s rozprávkou. Zaujalo ma, že nám objasnili a vysvetlili niektoré filmové triky z filmu Harry Potter.
Richard, sekunda
Dnes nastal deň streda menom a trieda Sekunda A zvaná, vydala sa na exkurziu za chemickým dobrodružstvom. Po čase sme dorazili, hneď sme do labáku trielili. Tam už na nás čakali, čakali nás študentky a my, skúšali sme pokusy. HOP-ŠUP PRÁŠOK, SLIZOLIN ČI OHNIVÁ ČAŠA, všetko len, len chémia. Neskôr nám aj tekvice, samé sa nám vyrezali. Šmolkovia už majú kúzlo, kúzlo záhady. Že oni farbivo skryli, Gargamel ich vidí! A zubaté kolesá, dilema ako svet: točí sa či nie? My sme múdro prišli na to, že v trojuholníku spojenom, nie je točňa točivá! A to bolo asi všetko. Išli sme priam trielili, nazad do školy. A už potom TikTok, hotovo!
• páčilo sa mi vyrábanie slizu: stačí na to len lepidlo, voda a borax
• zopakovali sme si znalosti o ozubených kolesách: točia sa naopak ako to vedľa, keď do kruhu tak vždy párny počet sa točí
• neviem čo v tekvici bolo za kameň, ale pri reakcii s destilovanou vodou sa z kameňa uvoľnil vodík a ten v reakcii s ohňom spôsobil výbuch
Tomáš, sekundaExkurzia - centrum popularizácie fyziky
Dňa 20.9.2024 sa žiaci primy zúčastnili exkurzie v Centre popularizácie fyziky v Trnave. Lektor Mgr. Petrík pútavo prednášal a diskutoval so žiakmi o zaujímavostiach a krásach vesmíru. Vysvetlil dôležitosť najväčšej planéty Jupiter pre náš život na Zemi. Porozprával o výskyte vody na červenej planéte Mars a jej význame pre vznik života. Počas piesne o kométe žiaci rozmýšľali o menách komét, ktoré poznajú. V prvej aktivite žiaci podľa tabuľkových hodnôt zoraďovali modely planét a umiestňovali ich podľa vzdialenosti od Slnka. Neoznačené modely planét umiestňovali podľa veľkosti a k jednotlivým planétam priraďovali ich názov.
Ďalšia časť prednášky bola venovaná čiernym dieram, Supernove a vývoju hviezd. V druhej aktivite žiaci porovnávali hmotnosť objektov v porovnaní s hmotnosťou toho istého predmetu na iných planétach. Dozvedeli sme sa, že 1 kg vážiaci na Zemi by na Slnku vážil 36 kilogramov.
V záverečnej aktivite žiaci uložili v mierke planéty podľa prepočítaných vzdialeností od Slnka a tým získali veľmi názornú ukážku vzdialeností našich planét vo vesmíre.
Počas aktivít žiaci pracovali v skupinách, aktívne objavovali zákonistosti, ktoré platia vo vesmíre. Exkurzia nás zaujala, tešíme sa na ďalšiu návštevu Centra popularizácie fyziky v Trnave.
Foto vo fotoalbume.